Glen Riddersholm regner ikke med, at han forlader SønderjyskE i løbet af sin kontraktperiode, men han ser frem til klarhed om de amerikanske ejeres strategi.
Der er sket en del ændringer i SønderjyskE, siden Platek-familien i efteråret 2020 købte klubben.
Hans Jørgen Haysen er ikke længere sportschef, mens direktør Klaus Rasmussen har trådt et skridt tilbage, men på cheftrænerposten sidder Glen Riddersholm stadig.
Herfra kan han konstatere, at SønderjyskE efter et sløjt forår har misset mesterskabsspillet og derfor let kan komme i nedrykningsfare.
Riddersholm har kontrakt til sommeren 2022, og lokalmediet Der Nordschleswiger har spurgt cheftræneren, om det er tænkeligt, at han på eget initiativ kan finde på at forlade SønderjyskE før det, hvortil han svarer:
- Nej, det tror jeg ikke. Det er spekulationer og rygter. Jeg går på arbejde hver dag med en enorm ild og passion, og jeg elsker mit hold, siger Riddersholm til Der Nordschleswiger og tilføjer:
- Amerikanerne kommer på besøg i næste uge, og det ser vi virkelig frem til. Jeg håber, det vil blive annonceret, hvilken strategi der er planlagt. Jeg tror, der vil komme et hint om, hvad fremtiden vil bringe. Jeg tror, at ikke kun jeg, men alle ansatte ser frem til en melding omkring den retning, som vi skal gå i fremtiden.
Glen Riddersholm understreger samtidig, at han ikke har kontaktet andre klubber eller er på udkig efter et andet job.
SønderjyskE har syv point ned til Lyngby under stregen med ni kampe tilbage af nedrykningsspillet.
8 kommentarer
At ridersholm er jo bare ikke en hold spillere, han sætter jo gang på gang hans ego over klubben, kan ikke forstå hvorfor han ikke har fået mere for puklen for det.
Især hans opførsel hvor han direkte lyver på Landsdækkende tv, ikke har fået konsekvens er jo også lidt mærkeligt.