Eliteserien -Rosenborg har Hareide-afløser klar
2021-12-20 10:11:39
Foto: Rosenborg BK

Rosenborg har Hareide-afløser klar

Rosenborg har mandag præsenteret Kjetil Rekdal som klubbens nye cheftræner. Han kommer til klubben på en treårig kontrakt og afløser dermed Åge Hareide, som er gået på pension.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Åge Hareide valgte at gå på pension efter sæsonafslutningen på Eliteserien, og nu har Rosenborg så fundet personen, som skal afløse nordmanden som ny cheftræner.

Her er valget faldet på Kjetil Rekdal, som er kommet til Trondheim på en kontrakt, som løber tre år frem, meddeler Rosenborg på sin hjemmeside.

- Jeg glæder mig mest til at spille foran et tætpakket Lerkendal, der står samlet. Jeg vil det bedste for Rosenborg og glæder mig til at komme i kamp. Jeg vil skubbe holdet frem for at score mål, siger Kjetil Rekdal.

53-årige Kjetil Rekdal kommer til Rosenborg fra en tilsvarende stilling hos HamKam. Han har tidligere stået i spidsen for blandt andre FC Kaiserslautern, Aalesund og Vålerenga.

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce