LeoVegas.dk ready? betfair Roskilde Festival 2018 Sukkerbold Advertisement

SIF afprøver taktisk ændring på midtbanen

| Superligaen | 7 kommentarer
SIF afprøver taktisk ændring på midtbanen
Foto: Getty Images
Silkeborg spillede med en ekstra mand på midtbanen i testkampen mod AC Horsens, og det vil manager Peter Sørensen dyrke mere i nærmeste fremtid.

Silkeborg vandt torsdag holdets første testkamp i vinteropstarten, da AC Horsens blev slået med 2-0.

Silkeborg-manager Peter Sørensen var udmærket tilfreds med indsatsen og afprøvede en taktisk detalje med en mere kompakt midtbane.

- Det var en kamp, der ikke var højintens hele tiden, men vi spillede fint i 2. halvleg. Det var vel okay. Der var lidt for mange udskiftninger og det blev til tider lidt uroligt, men som første test var det en fin træningskamp, siger Sørensen til klubbens hjemmeside.

- Vi prøvede at spille på en lidt anden måde med en ekstra mand på den centrale midtbane for at tvinge spillet ud fra den centrale del af banen. Det virkede rimeligt godt i betragtning af, at det var første test. Det er noget, vi vil dyrke lidt mere i den kommende tid.

Jens Martin Gammelby og Robert Skov scorede målene i Silkeborgs sejr.


Af Sara Margren

7 kommentarer

Frankofil 10:23          
Det bliver interessant at se Gammelby og Skov når de efter sommeren spiller for Fcm, Brøndby eller Fck.

De har helt klart niveau til mere end Silkeborg (alt respekt for SIF) og skal prøve sig selv af i en større klub.
Dnulgreb 10:44          
I modsætning til Flinta
Donny 10:46          
De kunne også prøve at vokse med deres hold og se hvad det kunne drives til. Hvis Silkeborg kan holde på deres profiler i 2-3 sæsoner, inden de skyder dem af, kunne det godt være til alles fordel.
Jeg tror nogen gange, at de unge spilleres skift, er drevet af andres (agenter) interesser. Skov og Gammelby (og Sammy Skytte) er profiler i SIF, der kan de rigtigt vise sig frem. Et klubskifte er med risiko for at sidde på bænken.
1917SIF 11:59          
Helt enig Donny!
SotD 12:50          
Jeg har enddog rigtig svært ved at se de to vokse nævneværdigt ved, at blive i SIF. Bevares, vi kan måske som klub klemme os med i top 6, hvis alt flasker sig, men hvordan det skulle udvikle Skov og Gammelby har jeg svært ved at se. De skal selvsagt tage næste skridt, hvilket vil sige kamp om medaljer, mange tilskuere på lægterne og gerne internationale kampe og pres. De har muligvis et halvt niveau mere at presse igennem i SIF, men jeg tvivler på mere end det.

Jens Martin Gammelby er vel rundt regnet så god som vi kan gøre ham, uden bedre medspillere, og Robert Skov ryger lidt op og ned i niveau, maxende ud ved hvad han præsterede sidste forår. Det giver ingen mening at de bliver længere end sæsonen ud.

Og ja, jeg er SIF fan.

Sammy Skytte er efter min overbevisning slet slet ikke flyveklar endnu, men spørgsmålet er om han bliver det. Han har en, for mig at se, lad tilgang og udviser en eklatant mangel på fightervilje. Måske fordi alle spår ham til noget større. Hvad ved jeg. Jeg ville ikke være ked af at miste ham - i modsætning til de to andre, som jeg selvsagt gerne vil beholde for holdets skyld.

Jens Martin Gammelby fylder 23 om 14 dage og Robert Skov fylder 22 inden sæsonen er omme. Så behøver de heller ikke være ældre når de skifter. Særligt ikke når de allerede har hhv. 124 og 106 kampe for klubbens førstehold allerede.

Vi har masser af talenter i pipeline - spørgsmålet er selvfølgelig om de når op på et tilsvarende niveau hurtigt nok. Men de er der. Jeppe Gertsen er nok moden til den kommende sæson til at overtage Salquists rolle som rotationsspiller. Gustav Dahl er klar når han er tilbage i form efter skaden, Mads Emil Madsen og Magnus Mattsson kan forhåbentlig blive kørt lidt ind i løbet af forårssæsonen. Personligt tror jeg at Madsen bliver bedre end Skytte ret hurtigt. Og derudover har vi også Jeppe Okkels som viser mange af de samme ting, som Robert Skov gjorde da han kom op i A-truppen. Stor vilje, godt flair, god til at komme til chancer, men enormt ringe til at eksekvere og træffe de rigtige beslutninger under pres. Lad os håbe, at han ender som en ny Skov og ikke som en ny Illum.

Set i lyset af, at vi pt. har Moro, Vendelbo, Skytte, Sloth og Madsen til de centrale midtbanepladser, så virke det ganske fornuftigt at prøve at finde en løsning hvorved flest mulige kan komme i spil. Især fordi vi jo sandsynligvis efter denne sæson har kappet hele vores højre kant over.
Frankofil 14:19          
De kunne også prøve at vokse med deres hold og se hvad det kunne drives til. Hvis Silkeborg kan holde på deres profiler i 2-3 sæsoner, inden de skyder dem af, kunne det godt være til alles fordel.
Jeg tror nogen gange, at de unge spilleres skift, er drevet af andres (agenter) interesser. Skov og Gammelby (og Sammy Skytte) er profiler i SIF, der kan de rigtigt vise sig frem. Et klubskifte er med risiko for at sidde på bænken.
Jeg mener de skal have bedre medspillere og omgivelser for at vokse. Det får de i de tre nævnte klubber.

Alt respekt for Silkeborg men der er et loft for hvor meget man kan vokse i den klub. Også selvom de to-tre bedste spillere bliver et par år endnu.

Omgivelsernes forventninger, medspillerne, intensiteten til træning, spille kampe som et storhold (hvor man oftest er favorit og skal bevise det er berettiget) og landstrænerens opmærksomhed er alt andet lige på et andet niveau hos Fcm, Bif & Fck og det er en vigtig faktor at have med.
Donny 20:52          
Nu er Skov rykket, så må vi se, hvordan det spænder af. Held og lykke til ham.
Tirsdag den 20. februar
Mandag den 19. februar
Advertisement
EMINEM
BRUNO MARS
GORILLAZ
CARDI B
DAVID BYRNE
KHALID
NEPHEW
… OG MANGE FLERE ACTS
SE ALLE
2018
ROSKILDE FESTIVAL
129 DAGE TILBAGE

Mest læste fodboldnyheder (24 timer)

Jan Bech: Vi sælger spillere til sommer
Tirsdag 20. februar kl 06:43
Will Grigg sendte Citys ti mand ud i mørket
Mandag 19. februar kl 22:51
Klopp: Mit bedste Liverpool-hold til dato
Mandag 19. februar kl 19:15
Guingamp henter Didier Drogbas søn
Tirsdag 20. februar kl 09:45
FCK-boss bakker 200 procent op om Ståle
Tirsdag 20. februar kl 06:34

Mest læste fodboldnyheder (7 dage)

Manager hylder fantastisk Eriksen
Onsdag 14. februar kl 06:39
Delaney accepterer bænkplads
Torsdag 15. februar kl 18:36
Monchi: Liverpool fik Salah billigt
Torsdag 15. februar kl 07:20
Eriksen sikrede remis efter Juves kanonstart
Tirsdag 13. februar kl 22:37
Paris-chef: Real fik dommerhjælp
Torsdag 15. februar kl 06:48
Avis: Superliga-sponsor siger stop
Onsdag 14. februar kl 06:32
Eriksen: Havde tabt 6-0 for fem år siden
Onsdag 14. februar kl 13:25
Mané-show sendte Liverpool mod kvartfinalen
Onsdag 14. februar kl 22:39
Vejle Boldklub henter Peter Utaka
Onsdag 14. februar kl 20:28
Ståle: Kan ikke bare købe og købe
Søndag 18. februar kl 10:01
Zorniger og Solbakken kan blive årets træner
18:05
FCK-boss bakker 200 procent op om Ståle
18:04
Jan Bech: Vi sælger spillere til sommer
18:03
Zorniger og Solbakken kan blive årets træner
18:03
Sulten Viking-dansker elsker livet i Norge
18:01
Ny udfordring til de "nye" brugere! (Ny tråd)
17:58
Jan Bech: Vi sælger spillere til sommer
17:55
Taler Die/Du tysk?
17:55
ACF Fiorentina - Cercasi attacco!
17:55
Klopp: Mit bedste Liverpool-hold til dato
17:52
Kæberasler koster Backman en måneds pause
17:52
FCK-boss bakker 200 procent op om Ståle
17:50
Vejle skriver med unge Hetemi
17:50
Taler Die/Du tysk?
17:49
FCK - Væk Ståle, væk!
17:44
Montella forudser store problemer med Alexis
17:43
Sunderland AFC
17:41
AGF-motor: Vi har hinandens ryg nu
17:40
FCK-boss bakker 200 procent op om Ståle
17:38
AaB - Ork satme!
17:34
Ståle raus
17:34
Dortmunds Pulisic erkender formnedgang
17:34
Nicolai Jørgensen tror snart på mål igen
17:33
Giroud: Min situation var uholdbar i Arsenal
17:26
Når man bliver gammel...
17:24