2022-05-12 07:00:01

SIF-profil håber på FCK: Den største klub i DK

Rasmus Carstensen håber på, at FC København løber med det danske mesterskab frem for FC Midtjylland, da det er Danmarks største klub.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 30. runde

FT

FCK

2 - 1

SIF

2'
10
Isak Bergmann Johannesson
Mål
59'
20
Isak Bergmann Johannesson
Mål
74'
21
Søren Tengstedt
Mål

Det er blot fire point, som adskiller FC København og FC Midtjylland i toppen af 3F Superligaen, hvor midtjyderne dog har en kamp i hånden, da de torsdag tørner sammen med Brøndby.

Onsdag aften sikrede københavnerne sig nemlig en vital sejr i jagten på guldet, da de slog Silkeborg IF, og hos netop den jyske klub er der en spiller, som krydser fingre for, at DM-titlen ender i hovedstaden.

Silkeborgs Rasmus Carstensen håber nemlig på, at FC København løber med mesterskabet, og han har generelt stor respekt for klubben. 

- Det er mit håb, at FCK vinder. Jeg vil nemlig hellere have, at FCK vinder frem for FCM, da jeg jo er Silkeborg-dreng, og vi holder ikke med FCM. Jeg synes, FCK er seje. Det er sejt at spille i FCK, så det er en kæmpe klub.

- Jeg synes bare, at Danmarks største klub også burde vinde mesterskabet. FC København er en større klub end FC Midtjylland, så jeg håber på dem, lyder det fra Rasmus Carstensen.

Det er dog ikke guldet, som Silkeborg tænker på i disse tider, men i stedet på en mulig bronzemedalje, som de kunne have vundet onsdag aften.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -SIF-profil håber på FCK: Den største klub i DK
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Højre backen håber da også på, at bronzen ender i Søhøjlandet.

- Vi jagter ikke bronzemedaljerne, da der er fokus på præstationen. Den var så ikke så god mod FC København, men det kan den forhåbentlig blive mod FCM på mandag.

- Så må vi se på, hvad det kan blive til. Om det bliver en tredje- eller fjerdeplads for os. Det har under alle omstændigheder været en rigtig god sæson, som vi har haft.

- Så hele sæsonen har været godkendt. Men den tredjeplads ville være rigtig fin at have på sit cv, udtaler Rasmus Carstensen.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 30. runde

FT

FCK

2 - 1

SIF

2'
10
Isak Bergmann Johannesson
Mål
59'
20
Isak Bergmann Johannesson
Mål
74'
21
Søren Tengstedt
Mål
Annonce

32 kommentarer

Se kommentarer
Annonce