Luk

Silkeborg henter Casper Sloth

| 3F Superliga | 38 kommentarer

Infoboks

FC Fredericia - Silkeborg
1. division (27/09)
YouBet 3,05 3,35 2,25
Oddset 3,00 3,60 2,25
bet365 3,00 3,50 2,25

Silkeborg har forstærket midtbanen med Casper Sloth, som er hentet til klubben fra AaB på en toårig kontrakt.

Casper Sloth har været langt fra spilletid i AaB, og nu har midtbanespilleren fundet sig en ny klub.

Silkeborg oplyser, at 25-årige Sloth har fået ophævet sin kontrakt med AaB, og at han i Silkeborg har skrevet under på en toårig aftale.

- Casper er stadig ung, og han har vist at han har et talent, der rækker til topklasse i Danmark. Vi henter ham først og fremmest fordi vi har en tro på, at han kan forstærke vores trup og forbedre vores hold, og det er vores forhåbning, at vi kan bringe ham tilbage på det niveau, han havde i 2012-13, siger SIF's manager Peter Sørensen til klubbens hjemmeside.

- I SIF får han en træner, der kender ham og har tillid til ham, og han kommer til at indgå i en trup fuld af talent og udviklingspotentiale.

- Efter min mening var Casper Sloth en af de allerbedste danske centrale midtbanespillere i 2012-13. Siden traf han vel nogle forkerte karrierevalg, men jeg tror på, at vi kan få glæde af hinanden. Casper er en visionær og kreativt tænkende spiller, der har sin styrke i offensiven,

Peter Sørensen har tidligere arbejdet sammen med Casper Sloth i AGF.

Tegn et sæsonkortabonnement og se alle AaB?s hjemmekampe her


Af Mikkel Nøhr
Lørdag 26. september
Fredag 25. september