Silkeborg KFUM er rykket op i den nye 3. division, og nu lancerer klubben lidt af en satsning.
Klubbens 3. divisionshold skifter navn til Young Boys FD, og der bliver samtidig indført professionel fodbold med kontrakter.
Udover at spille fodbold får spillerne også mulighed for at blive ansat i klubbens business-afdeling, Young Business. Det sikrer spillerne, at de kan træne om formiddagen, samtidig med at de prøver kræfter med erhvervslivet.
Klubben får samtidig nyt logo, som er en trekant, der symboliserer Body-Mind-Spirit, lyder det.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Vi bærer rigtig mange af KFUM-værdierne med over i vort kommercielle projekt, siger manden bag projektet, Holger Kristiansen.
- I virkeligheden er Young Boys FD bare en kommerciel 2021-version af KFUM, vores projekt er også bygget på den holistiske tilgang til de unge mennesker – illustreret ved trekanten: Body-Mind-Spirit.
- I praksis betyder det, at vi vil gøre alt for at vore unge drenge får en seriøs chance for at udvikle deres fodboldtalent – samtidig med at de får mulighed for en civil karriere i et af vore selskaber i Young Business.
Thomas Loft, der har været cheftræner i de seneste to år, forbliver i spidsen for klubben.


CampoBet 3. division
Young Boys FD






























