Diego Simeones roser Luis Suarez før opgøret mod Chelsea. Han genererer frygt hos modstanderne, uanset hvilken turnering det er i, siger Atletico Madrid-træneren.
Atletico Madrid fører La Liga, og tirsdag skal hovedstadsklubben forsøge at fortsætte de positive takter i Champions League.
Her venter første opgør mod Chelsea, og i Atletico-lejren håber cheftræner Diego Simeone ikke overraskende på en veloplagt Luis Suarez, der har været flyvende i denne sæson.
16 kasser i 20 La Liga-kampe er det blevet til, og Simeone er ikke i tvivl om, at Chelsea har stor respekt for Suarez.
- Luis genererer frygt hos modstanderne, uanset hvilken turnering det er. Han har færdigheder og kvaliteter, der tiltrækker sig en masse opmærksomhed fra hvilken som helst modstander.
- Vi må snakke om hans problemer med at score på udebane, når vi skal til London, men i morgen (tirsdag, red.) er en hjemmekamp for os, siger Diego Simeone ifølge ESPN.
Selvom Atletico Madrid officielt er hjemmehold til tirsdagens opgør, spilles det på neutral grund i Bukarest, Rumænien.
2 kommentarer
Jamen Bold-brugere dog!!