OB sikret sig en forstærkning i form af Mikkel Hyllegaard.
Den danske angriber skifte på en fri transfer til SønderjyskE, da han denne sommer har kontraktudløb i OB.
Mikkel Hyllegaard har fået en treårig kontrakt i SønderjyskE, og han har dermed kontrakt til 2025.
- Vi er meget tilfredse med, at vi har sikret os Mikkel Hyllegaard, som er en lynhurtig angriber med et kæmpe potentiale. Vi har allerede set, at han kan begå sig i 3F Superligaen, og vi er sikre på, at han igen bliver en stor mundfuld for mange forsvar.
– Han er en spiller, som vi kender særdeles godt, og som ud over de spillemæssige kvaliteter også har moralen og mentaliteten til at blive en succes i SønderjyskE. Vi glæder os meget til at se ham i den lyseblå trøje, siger sportsdirektør Esben Hansen.
Artiklen fortsætter efter billedet

Mikkel Hyllegaard har spillet i OB siden 2020, hvor han blev hentet jps SFB Oure.
Tidligere på sæsonen blev det meldt ud, at Hyllegaard ikke ville fortsætte i OB, og han har nu fundet sin nye klub.
Hyllegaard har siden 2020 spillet 39 kampe for OB, hvori han har scoret syv kasser.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
OB
Sønderjyske
3F Superliga

































