




Zlatan Ibrahimovic var med i front, og Simon Kjær ligadebuterede for AC Milan, da de søndag ved middagstid havde besøg af formstærke Udinese.
Men det var en helt tredje skandinav, der stjal billedet efter seks minutter.
Gianluigi Donnarumma gik langt ud af sit mål for at tackle en Udineses-spiller, men aktionen mislykkedes, og Jens Stryger Larsen sparkede fra en meget spids vinkel den løse bold i mål til 1-0.
28-årige Strygers første træffer siden februar 2019, og en drømmestart af gæsterne, der efterfølgende var ganske godt med, omend man til tider stillede sig langt tilbage på banen.
Kjær spillede generelt en solid kamp i Milans forsvar, og han lignede ikke den nye mand i et i perioder hektisk opgør med knald på i begge ender.
Milan forsøgte at sætte Ibrahimovic i scene flere i første halvleg, men det blev ved lige ved og næsten for værterne i de første 45 minutter.
Kevin Lasagna tvang Donnarumma ud i en stor redning i starten af anden halvleg, hvor Milan også hurtigt fik udlignet, da højreback Andrea Conti lavede et godt forarbejde og fandt netop indskiftede Ante Rebic, der sparkede balance i regnskabet.
Udinese var efter udligningen i flere omgange meget tæt på et 2-1-mål, men Donnarumma gjorde sit bedste for at revanchere sig fra fejlen i første halvleg med flere gode indgreb og redninger.
Flot Stryger-assist og sen dukkert
Siden var Kjær på pladsen på stregen, da et Udinese-forsøg efter et hjørnespark passerede Donnarumma, og Milan var på den måde stadig i live frem mod slutfasen, selv om gæsterne var meget nærgående.
Efter 70 minutter gav det pote. Udinese blokerede et hjørnespark ud på kanten af feltet, og herfra huggede Milans spanske venstreback Theo Hernandez bolden hårdt og fladt i nettet mellem venner og fjender.
Det var Hernandez' sjette sæsontræffer, og han er dermed Milan-topscorer foran polske Krzystof Piatek.
Udinese var dog ikke slået endnu, og efter 85 minutter strålede Stryger igen, da han efter et godt bandespil slog bolden ind i feltet, hvor anfører Kevin Lasagna headede balance i regnskabet.
Det lignede et point til Udinese, men i overtiden slog kroatiske Rebic til igen, da han fladt sparkede Milan på 3-2 og dermed skaffede alle tre point.
Milan kravler med sejren op på en foreløbig ottendeplads, mens Udinese er nummer 13.



AC Milan
Udinese
Serie A

































