FC København har tirsdag meddelt, at klubben ikke forlænger aftalen med 28-årige Nicolaj Thomsen.
Thomsen har været i FCK siden januar 2017, men midtbanespilleren erkender, at opholdet ikke er gået, som han håbede på, selv om han er dybt taknemmelig for tiden i klubben.
- Da jeg skiftede til FCK i 2017, drømte jeg om mesterskaber og magiske europæiske aftener i Parken, siger Nicolaj Thomsen til FCK's hjemmeside og fortsætter:
- Jeg er dybt taknemmelig for at have fået chancen i Nordens største klub og ser med både glæde og stolthed tilbage på mine fire et halvt år i klubben.
- At juble med Sektionen efter at have scoret i en fyldt Parken mod Brøndby. At blive dansk mester – flere gange. At spille mod de bedste hold i Europa og slå Atalanta ud over to kampe er fantastiske øjeblikke, som jeg vil bære med mig resten af livet.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg tror, de færreste fodboldspillere vil indrømme, at de ikke blev den succes, som det var håbet. Men det er desværre historien om min tid i F.C. København. Mit første år i klubben blev hæmmet af en skade. Og de sidste af manglende spilletid.
- Jeg har givet mit et og alt for klubben og blev i København tiden ud, fordi jeg så gerne ville lykkes i FCK. Men det gik ikke, som jeg havde drømt om. Jeg forlader klubben som et rigere menneske og en dygtigere fodboldspiller. København har vundet mit hjerte. Og byen bliver mit hjem, når tiden som fodboldspiller rinder ud
- En særlig tak til alle de fantastiske fodboldspillere, jeg har fået lov at konkurrere med i FCK. Mange af dem var bedre end mig. Men jeg har nydt hvert sekund i deres selskab, siger Thomsen.
Thomsen er nu transferfri og kan altså skifte frit til andre klubber.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

FC København
3F Superliga































