Luk

Tidligere FCK-spiller indstiller karrieren

| Eliteserien | 7 kommentarer

Infoboks

Den tidligere FCK-spiller Christian Grindheim stopper karrieren til nytår, når hans kontrakt med norske Haugesund udløber. Grindheim bliver i stedet træner på klubbens akademi. 

Den norske midtbanespiller Christian Grindheim skiftede i 2011 fra Heerenveen til FCK. Her nåede han at spille 57 kampe inden, at han skiftede til norske Vålerenga, hvorefter han i 2018 skiftede til Haugesund. 

Nu fortæller nordmanden, at han indstiller karrieren til nytår.

- Jeg har vænnet mig til tanken om, at det er nu. Jeg troede, at jeg ville reagere mere negativt, men jeg føler virkelig, at det er godt at spille de sidste måneder og derefter lægge skoene på hylden, siger Christian Grindheim ifølge eurosport.no.

Nordmanden skal i stedet være træner på Haugesunds akademi.

- Vi begyndte at trække Christian ind over vores træningsarbejde sidste år og i år. Han begynder, at have at have en finger med i arbejdet, men han vil også være i stand til at koncentrere sig om sin spillerkarriere resten af ​​året, siger klubbens cheftræner Jostein Grindhaug.

Christian Grindheim nåede at spille halvandet år i FCK. Derudover fik han 54 kampe for det norske landshold.


Af Theis Fischer Brandt
Mandag 25. januar