2021-06-04 16:51:01

UEFA: Nye regler for hands gælder ved EM

Fredag eftermiddag har UEFA oplyst, at en uforsætlig hånd på bolden fra en angriber i opbygningen til en scoring ikke vil blive straffet til det kommende EM. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

De nye regler for hånd på bolden som blev opdateret i marts efter kampen mellem Fulham og Tottenham, kommer nu til at gælde fra slutrunden af.

Det meddeler UEFA efter et møde fredag morgen. 

De nye regler betyder, at en scoring ikke vil blive annulleret, hvis der har været en uforsætlig bold på hånden i opbygningen til målet.

Scoringer bliver kun annulleret, hvis en spiller med vilje tager bolden med armen, eller hvis man gør sin krop unaturlig bred ved hjælp af armen. Samtidig vil en scoring med armen selvsagt fortsat blive underkendt.

UEFA's chefdommer Roberto Rosetti forklarer endvidere, at VAR fremover kun vil underkende scoringer for offside, som dommeren har godtaget i første omgang, hvis offside-situationen er tydelig.

Artiklen fortsætter efter billedet

EM -UEFA: Nye regler for hands gælder ved EM
Foto: Denis Balibouse/Reuters/Ritzau Scanpix

- For et par måneder siden sagde Pep Guardiola, at 'jeg kan acceptere, hvis en dommer på banen begår en fejl, men jeg kan ikke acceptere, at folkene som styrer VAR, begår fejl' - det er helt rigtigt, og det har han ret i, siger Rosetti og fortsætter:

- VI kan ikke underkende et mål for offside, hvis der ikke er et ordenligt bevis for, at der er offside, forklarer Rosetti til UEFA's hjemmeside.

Derfor virker det til, at den kommende EM-slutrunden måske ikke vil blive præget af de samme VAR-kontroverser, som man har set i diverse ligaer i denne sæson.

 

 

Annonce

28 kommentarer

Se kommentarer
Annonce