3F Superliga -Ung EfB’er: Drømmen er Superliga-debut
2015-06-26 10:04:05
Foto: Getty Images

Ung EfB’er: Drømmen er Superliga-debut

Mathias Kristensen rykkes fra træningsstarten på mandag op i Esbjergs A-trup. Han drømmer om at få debut i Superligaen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Esbjerg har endnu ikke handlet ind i løbet af sommeren, men der er alligevel tre nye ansigter i truppen, når træningen mandag startes. U19-spillerne Mathias Kristensen, Marco Lund og Søren Andreas rykkes således op i A-truppen.

Det ser Kristensen, der i vinter var på træningslejr med førsteholdet, sig til.

- Drømmen er at få superligadebut og komme tættere på holdet ved hårdt arbejde og en ydmyg tilgang til tingene. Nu må jeg bare have lidt tålmodighed, indtil at jeg får chancen, og så må jeg gribe den, når det sker, siger Kristensen til klubbens hjemmeside.

- Det er vigtigt for mig, at jeg kommer op for at vise, at jeg vil det her. Det er ikke bare for sjov, jeg er her. Det er alvor, og jeg vil gøre noget ud af det.

Selvom 18-årige Kristensen er en del af Superliga-truppen, vil han stadig få kamptræning på klubbens U19-hold.

Annonce
Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce