Luk

Vejle hyrer Bordinggaard til talentsektoren

| NordicBet Liga | 8 kommentarer
Vejle hyrer Bordinggaard til talentsektoren
Foto: Getty Images

Infoboks

Fremad Amager - Vejle Boldklub
NordicBet Liga (27/07)
NordicBet 2,85 3,35 2,37
Oddset 2,85 3,35 2,35

Vejle Boldklub har ansat Keld Bordinggaard som ny Head of Coaching.

Vejle Boldklub hyrer en markant skikkelse til klubbens talentafdeling.

56-årige Keld Bordinggaard er således blevet ansat som ny Head of Coaching, der skal være bindeled mellem talent- og A-truppen, meddeler klubben.

- Efter en lang og grundig rekrutteringsfase kan vi nu præsentere valget af Keld Bordinggaard som ny Head of Coaching i Vejle Boldklub. Vi har ledt efter en kapacitet med menneskelige egenskaber og et godt CV, og som kan styrke vores setup omkring talentudvikling, siger talentchef Steen Thychosen til klubbens hjemmeside.

- Keld Bordinggaard kommer med høj fodboldfaglighed og erfaring med ungdoms- og seniorfodbold. Den erfaring, han kommer med, gør, at han har stor indsigt og forståelse for mekanismerne i talentudvikling på nationalt og internationalt niveau.

Keld Bordinggaard har tidligere været både spiller og cheftræner i Vejle Boldklub.


Af Sara Margren

8 kommentarer

Kirke 09:20          
Wow det er godt gået
OAJ-Kongen 09:33          
Hvad skal de dog med Keld?
Manden kan ikke arbejde med talenter overhovedet, han ødelagde vores bedste årgang på U-21 nogensinde med sin katastrofe slutrunde på hjemmebane?
KennethF 09:58          
Manden kan ikke arbejde med talenter overhovedet, han ødelagde vores bedste årgang på U-21 nogensinde med sin katastrofe slutrunde på hjemmebane?
Ødelagde ligefrem? Selvom vi ikke gik videre fra den indledende gruppe, synes jeg nu ellers, at det er gået mange af spillerne fra dengang ret godt, hvilket også kommer A-landsholdet til gode. Bl.a. virker hverken Lössl, Zanka, Bjelland, Daniel Wass, Nicolai Jørgensen, Christian Eriksen, Thomas Delaney eller Henrik Dalsgaard specielt ødelagte...
OAJ-Kongen 10:18          
*Kenneth

Keld holdte stædigt fast i Bille som front løber selvom han sejlede rundt.
De navne du nævner burde med lethed have gået videre fra en pulje med blandt andet Hviderusland
Aussie 10:23          
Nu skal han så reelt heller ikke arbejde direkte med talenterne i denne rolle!
Han skal arbejde med at organisere, udfordre og udvikle U-trænerne i klubben... Til dette tror jeg nu at hans erfaring og baggrund er fin!
KennethF 10:29          
Keld holdte stædigt fast i Bille som front løber selvom han sejlede rundt.
De navne du nævner burde med lethed have gået videre fra en pulje med blandt andet Hviderusland
Jeg var på stadion til alle Danmarks kampe, og jeg var absolut heller ikke imponeret (men Hviderusland slog de da dog trods alt, dog med noget besvær). Men U21-landstrænerens primære opgave er jo, at gøre spillerne klar til A-landsholdet. Og bedømt udfra hvor mange af spillerne, der sidenhen tog springet, må det jo siges at være gået meget godt (og nej, det er selvfølgelig ikke kun landstrænerens skyld)..
Barvej 11:48          
OAJ-Kongen

Praktiserer du fejlfinding til daglig? For det var godt nok en meget unuanceret kommentar
Tirsdag 23. juli
Mandag 22. juli