Vejle Boldklub bekræfter nu det, som Vejle Amts Folkeblad for fire dage siden erfarede: Arlind Ajeti har skrevet kontrakt med klubben.
Den 26-årige albanske forsvarer har tidligere i karrieren spillet Serie A-kampe for klubberne Torino, Crotone og Frosinone, og dét cv har imponeret i Vejle.
- Arlinds CV taler for sig selv, men han er også en spiller, der ikke har spillet så meget fodbold i sidste halvdel af 2019, siger teknisk chef Jacob Krüger til klubbens hjemmeside.
- Vi tror på, at vi i Vejle Boldklub kan bygge ham op fysisk i vores elitemiljø, og at Arlind gennem træning vil kunne gøre sig gældende i truppen i løbet af foråret.
- Det er klart, at 18 landskampe for Albanien og 40 kampe i Serie A er et klart udtryk for fodboldmæssige kvaliteter, men vi har også respekt for den opgave, der venter i at gøre vores nye mand fysisk klar.
Arlind Ajeti har ikke spillet siden maj 2019, men han var med Albanien til EM i 2016.
Vejle Boldklub oplyser ikke, hvor lang en kontrakt Ajeti har fået.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere


Vejle Boldklub
Betinia Liga





























