2021-09-02 23:03:36

VFF-træner efter pokal-exit: Hamrende irriteret

Viborgs træner Lars Friis lagde torsdag aften ikke skjul på sin irritation over nederlaget til Fredericia på straffespark.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Viborg gik torsdag aften ind til pokalopgøret mod Fredericia som favoritter.

De grønklædte midtjyder formåede dog ikke at omsætte favoritværdigheden til avancement i Sydbank Pokalen.

Her røg holdet ud efter straffesparkskonkurrence, til trods for at Superliga-mandskabet havde udlignet til 1-1 i de døende minutter af den ordinære spilletid.

Og det nager Viborgs træner Lars Friis.

Artiklen fortsætter efter billedet

Sydbank Pokalen -VFF-træner efter pokal-exit: Hamrende irriteret
Foto: Henning Bagger/Henningbagger/Ritzau Scanpix

- Lige nu er jeg mest af alt bare hamrende irriteret. Hvis nogen omkring klubben tænker, at nu er vi ude af pokalen og dermed kan koncentrere os om Superligaen - det er ikke min holdning, sagde Friis til Viborg Folkeblad og fortsatte.

- For det er en tabermentalitet - og heldigvis har jeg ikke hørt nogen sige det. Vi skal vinde hver gang - og det skulle vi have gjort i dag, afsluttede træneren overfor lokalmediet.

Viborg skal forsøge at få oprejsning næste søndag, når de hjemme tager imod AaB i 3F Superligaen.

Annonce

6 kommentarer

Se kommentarer
Annonce