Luk

Viborg kigger nærmere på amerikansk mester

| 3F Superliga | 1 kommentar
Viborg kigger nærmere på amerikansk mester
Foto: Jan Christensen / Getty Images

Viborg har i denne uge besøg af den amerikanske midtbanespiller George Fochive, der er på kontrakt i Portland Timbers.

Portland Timbers vandt vandt i 2015 det amerikanske mesterskab, ikke mindst takket være Fanendo Adis mange mål for klubben.

Men andre spillere markerede sig også, heriblandt den 23-årige midtbanespiller George Fochive, der efter at have spillet på klubbens reservehold midt i sæsonen i slutningen af efteråret igen fik kampe i MLS.

I alt 11 MLS-kampe blev det i sidste sæson til for Fochive, der nu søger videre i karrieren. I hvert fald er han i denne uge at finde i Viborg, hvor han træner med det lokale Superliga-mandskab. Det skriver Viborg på klubbens hjemmeside.


Af Jesper Helmin

1 kommentar

PHE 15:00          
Lyder som noget af en lotto-kupon ..
Søndag 20. oktober