Luk

Viborg-træner forventer intet chancehav

| 1. Division | 3 kommentarer

Infoboks

HB Køge - Skive IK
1. division (01/11)
Oddset 1,97 3,55 3,70
bet365 1,95 3,70 3,60

Viborg-træner Jacob Neestrup regner ikke med at vælte sig i chancer, når Viborg tager imod Skive i 1. division lørdag eftermiddag.

Viborg tager imod Skive i klubbens tredje kamp i sæsonen, og selvom Skive ligger sidst i rækken og endnu ikke har scoret, forventer Viborg-træner Jacob Neestrup ikke, at Viborg kommer til at køre modstanderne over.

Det fortæller han til klubbens hjemmeside. 

- Det bliver nok ikke et chancehav, for det er der ingen hold, der kan skabe mod Skive, så det bliver nok resultatmæssigt en tæt kamp, hvor vi kun vinder, hvis vi formår at spille koncentreret og med tempo, siger han og uddyber om modstanderen:

- Skive er et godt organiseret hold, som er meget afklaret med, hvad de vil og ikke vil. De er svære at skabe chancer imod, og det er et hold, der spiller med hjertet udenpå trøjen, og som også har noget individuel kvalitet i deres offensiv. 

Viborg har startet sæsonen med en uafgjort mod Hobro og en sejr mod Kolding, mens Skive har tabt begge deres kampe til henholdsvis Esbjerg og Silkeborg.

Kampen mellem Viborg og Skive sparkes i gang lørdag klokken 14.00


Af Jonas Nielsen
Lørdag 31. oktober