Nordmanden Gustav Wikheim i maj 2019 kårets som årets pokalfighter efter FC Midtjyllands finalesejr over Brøndby efter en straffesparks-konkurrence.
I august blev han så solgt til saudiarabiske Al-Fateh, hvor han har spillet fast.
- Niveauet er overraskende højt. Jeg synes faktisk ikke, at det er så forskelligt fra den danske Superliga, siger Wikheim til aoh.dk og tilføjer, at nogle hold ikke har Superliga-niveau.
Wikheim har lavet en treårig aftale med Al-Fateh, og han regner trods varme følelser for FC Midtjylland ikke med at skulle tilbage til Danmark og 3F Superligaen.
- Nej, det tror jeg ikke, at jeg kommer til. Jeg havde tre fantastiske år i FC Midtjylland, men jeg tænker umiddelbart, at det kapitel er slut for mig, siger Wikheim.
Wikheim og Al-Fateh er nummer 14 af 16 hold i den bedste række, der lige nu holder coronapause.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

Al Fateh FC
3F Superliga
Saudi Pro League


































