LeoVegas.dk bold.dk Bethard Casino24
Logo for Sporting CP

Om Sporting CP

Land: Portugal
Stadion: Estadio Jose Alvalade
Placering: Lissabon, Portugal (Se på Google Maps)
Kapacitet: 52.466 tilskuere
Træner: Marcel Keizer


Turneringer med deltagelse af Sporting CP

Turnering Placering Form
Primeira Liga #4
har vundet 2 kampe i træk
Liga Cup Gruppe D #1
har vundet seneste kamp
Europa League Slutspil 1/16-finale
har tabt seneste kamp
Pokal Semifinale
har tabt seneste kamp
Alle kampe
(Eksl. Træningskampe)
-
har vundet seneste kamp


Se flere relaterede nyheder om Sporting CP fra nyhedsarkivet

Nyheder om Sporting CP

19/02 16:00
18/02 18:27
14/02 22:58
31/01 11:50
26/01 23:09
24/01 20:46
15/01 20:59
07/01 17:52
02/01 08:44
13/12 22:56


Spillertrup for Sporting CP

Nr. Navn Position
3. Tiago Ilori (25 år) Forsvar
4. Sebastián Coates (28 år) Forsvar
5. Jefferson Nascimento (30 år) Forsvar
6. Andre Pinto (29 år) Forsvar
8. Bruno Fernandes (24 år) Midtbane
9. Marcos Acuna (27 år) Midtbane
10. Fredy Montero (31 år) Angreb
13. Stefan Ristovski (27 år) Forsvar
16. Rodrigo Andres Battaglia (27 år) Midtbane
19. Romain Salin (34 år) Målmand
21. Raphinha (23 år) Forsvar
22. Jérémy Mathieu (35 år) Forsvar
23. Abdoulaye Diaby (27 år) Angreb
24. Chico Geraldes (23 år) Midtbane
25. Radosav Petrovic (29 år) Midtbane
26. Cristian Borja (26 år) Forsvar
27. Josip Misic (24 år) Midtbane
28. Bas Dost (29 år) Angreb
29. Luiz Phellype (25 år) Angreb
30. Luc Castaignos (26 år) Angreb
36. Carlos Mané (24 år) Angreb
37. Wendel (21 år) Midtbane
40. Renan Ribeiro (28 år) Målmand
66. Joao Palhinha (23 år) Midtbane
75. Abdu (20 år) Forsvar
76. Bruno Gaspar (25 år) Forsvar
77. Jovane Cabral (20 år) Angreb
80. Bruno Paz (20 år) Forsvar
86. Nemanja Gudelj (27 år) Midtbane
90. Miguel Luis (19 år) Midtbane
98. Idrissa Doumbia (20 år) Midtbane
Emiliano Viviano (33 år) Målmand
Jonathan Cristian Silva (24 år) Forsvar
Alan Ruiz (25 år) Midtbane
Gelson (22 år) Midtbane
Matheus (24 år) Angreb
Iuri Medeiros (24 år) Angreb
Vis hele kampprogrammet

Fuldt kampprogram

Moreirense
Sporting CP
1 – 3
12. august 19:30
1. runde
Sporting CP
Vitoria de Setubal
2 – 1
18. august 22:05
2. runde
Benfica
Sporting CP
1 – 1
25. august 20:00
3. runde
Sporting CP
Feirense
1 – 0
1. september 22:00
4. runde
Sporting CP
Maritimo
3 – 1
16. september 21:00
1. runde
Sporting CP
Qarabag FK
2 – 0
20. september 21:00
1. runde
Braga
Sporting CP
1 – 0
24. september 21:15
5. runde
Sporting CP
Maritimo
2 – 0
29. september 22:00
6. runde
Vorskla
Sporting CP
1 – 2
4. oktober 18:55
2. runde
Portimonense
Sporting CP
4 – 2
7. oktober 21:00
7. runde
Loures
Sporting CP
1 – 2
20. oktober 21:45
3. runde
Sporting CP
Arsenal
0 – 1
25. oktober 18:55
3. runde
Sporting CP
Boavista
3 – 0
28. oktober 21:00
8. runde
Sporting CP
Estoril
1 – 2
31. oktober 22:15
2. runde
Santa Clara
Sporting CP
1 – 2
4. november 18:30
9. runde
Arsenal
Sporting CP
0 – 0
8. november 21:00
4. runde
Sporting CP
Chaves
2 – 1
11. november 21:00
10. runde
Lusitano FCV
Sporting CP
1 – 4
24. november 16:00
4. runde
Qarabag FK
Sporting CP
1 – 6
29. november 18:55
5. runde
Rio Ave
Sporting CP
1 – 3
3. december 21:15
11. runde
Sporting CP
Aves
4 – 1
9. december 21:00
12. runde
Sporting CP
Vorskla
3 – 0
13. december 21:00
6. runde
Sporting CP
Nacional
5 – 2
16. december 21:00
13. runde
Sporting CP
Rio Ave
5 – 2
19. december 20:30
1/8-finaler
Vitoria de Guimaraes
Sporting CP
1 – 0
23. december 21:00
14. runde
Feirense
Sporting CP
1 – 4
29. december 20:45
3. runde
Sporting CP
Belenenses
2 – 1
3. januar 19:05
15. runde
Tondela
Sporting CP
2 – 1
7. januar 20:05
16. runde
Sporting CP
FC Porto
0 – 0
12. januar 16:40
17. runde
Feirense
Sporting CP
0 – 2
16. januar 21:45
Kvartfinaler
Sporting CP
Moreirense
2 – 1
19. januar 19:05
18. runde
Vitoria de Setubal
Sporting CP
1 – 1
30. januar 20:00
19. runde
Sporting CP
Benfica
2 – 4
3. februar 18:30
20. runde
Benfica
Sporting CP
2 – 1
6. februar 21:45
Semifinaler
Feirense
Sporting CP
1 – 3
10. februar 21:00
21. runde
Sporting CP
Villarreal
0 – 1
14. februar 21:00
1/16-finaler
Sporting CP
Braga
3 – 0
17. februar 21:00
22. runde
Villarreal
Sporting CP
vs
21. februar 18:55
1/16-finaler
Maritimo
Sporting CP
vs
25. februar 20:00
23. runde
Sporting CP
Portimonense
vs
3. marts 17:00
24. runde
Boavista
Sporting CP
vs
10. marts 17:00
25. runde
Sporting CP
Santa Clara
vs
17. marts 17:00
26. runde
Chaves
Sporting CP
vs
31. marts 17:00
27. runde
Sporting CP
Benfica
vs
2. april 16:00
Semifinaler
Sporting CP
Rio Ave
vs
7. april 17:00
28. runde
Aves
Sporting CP
vs
14. april 17:00
29. runde
Nacional
Sporting CP
vs
20. april 17:00
30. runde
Sporting CP
Vitoria de Guimaraes
vs
28. april 17:00
31. runde
Belenenses
Sporting CP
vs
5. maj 17:00
32. runde
Sporting CP
Tondela
vs
12. maj 17:00
33. runde
FC Porto
Sporting CP
vs
19. maj 17:00
34. runde