Luk
Logo for Sporting CP

Om Sporting CP

Land: Portugal
Stadion: Estadio Jose Alvalade
Placering: Lissabon, Portugal (Se på Google Maps)
Kapacitet: 52.466 tilskuere
Træner: Silas


Turneringer med deltagelse af Sporting CP

Turnering Placering Form
Primeira Liga #4
er ubesejret 2 kampe i træk
Liga Cup Gruppe C #1
har vundet 2 kampe i træk
Europa League Slutspil 1/16-finale Sporting CP har endnu ikke spillet nogen kampe i denne turnering
Pokal 3. Runde
har tabt seneste kamp
Liga Cup Semifinale
har tabt seneste kamp
Alle kampe
(Eksl. Træningskampe)
-
har ikke vundet 3 udekampe i træk


Se flere relaterede nyheder om Sporting CP fra nyhedsarkivet

Nyheder om Sporting CP

29/01 18:39
29/01 17:28
29/01 08:34
28/01 23:07
28/01 07:47
27/01 15:21
18/01 16:08
17/01 08:06
16/01 09:36
12/01 22:14


Spillertrup for Sporting CP

Nr. Navn Position
1. Renan Ribeiro (29 år) Målmand
3. Tiago Ilori (26 år) Forsvar
4. Sebastián Coates (29 år) Forsvar
5. Eduardo (24 år) Midtbane
7. Rafael Camacho (19 år) Midtbane
9. Marcos Acuna (28 år) Midtbane
10. Luciano Vietto (26 år) Angreb
13. Stefan Ristovski (28 år) Forsvar
14. Neto (31 år) Forsvar
16. Rodrigo Andres Battaglia (28 år) Midtbane
17. Chico Geraldes (24 år) Midtbane
19. Valentin Rosier (23 år) Forsvar
20. Gonzalo Plata (19 år) Midtbane
21. Jesé Rodriguez (26 år) Angreb
22. Jérémy Mathieu (36 år) Forsvar
26. Cristian Borja (27 år) Forsvar
27. Miguel Luis (20 år) Midtbane
29. Luiz Phellype (26 år) Angreb
37. Wendel (22 år) Midtbane
55. Pedro Mendes (20 år) Angreb
76. Bruno Gaspar (26 år) Forsvar
77. Jovane Cabral (21 år) Angreb
81. Luis Maximiano (21 år) Målmand
89. Yannick Bolasie (30 år) Midtbane
90. Andraz Sporar (25 år) Angreb
93. Rodrigo Fernandes (18 år) Midtbane
98. Idrissa Doumbia (21 år) Midtbane
99. Diogo Sousa (21 år) Målmand
Alan Ruiz (26 år) Midtbane
Filipe Chaby (26 år) Midtbane
Josip Misic (25 år) Midtbane
Gelson (23 år) Midtbane
Abdoulay Diaby (28 år) Angreb
Mattheus (25 år) Angreb
Matheus Pereira (23 år) Angreb
Pedro Marques (21 år) Angreb
Vis hele kampprogrammet

Fuldt kampprogram

Maritimo
Sporting CP
1 – 1
11. august 19:30
1. runde
Sporting CP
Braga
2 – 1
18. august 22:00
2. runde
Portimonense
Sporting CP
1 – 3
25. august 19:30
3. runde
Sporting CP
Rio Ave
2 – 3
31. august 20:05
4. runde
Boavista
Sporting CP
1 – 1
15. september 21:00
5. runde
PSV Eindhoven
Sporting CP
3 – 2
19. september 18:55
1. runde
Sporting CP
Famalicao
1 – 2
23. september 22:00
6. runde
Sporting CP
Rio Ave
1 – 2
26. september 21:00
1. runde
Aves
Sporting CP
0 – 1
30. september 21:20
7. runde
Sporting CP
LASK
2 – 1
3. oktober 21:00
2. runde
Alverca
Sporting CP
2 – 0
17. oktober 21:50
3. runde
Sporting CP
Rosenborg
1 – 0
24. oktober 21:00
3. runde
Sporting CP
Vitoria de Guimaraes
3 – 1
27. oktober 21:00
8. runde
P.Ferreira
Sporting CP
1 – 2
31. oktober 20:50
9. runde
Tondela
Sporting CP
1 – 0
3. november 18:30
10. runde
Rosenborg
Sporting CP
0 – 2
7. november 18:55
4. runde
Sporting CP
Belenenses
2 – 0
10. november 19:30
11. runde
Sporting CP
PSV Eindhoven
4 – 0
28. november 21:00
5. runde
Gil Vicente
Sporting CP
3 – 1
1. december 21:00
12. runde
Gil Vicente
Sporting CP
0 – 2
4. december 21:45
2. runde
Sporting CP
Moreirense
1 – 0
8. december 18:30
13. runde
LASK
Sporting CP
3 – 0
12. december 18:55
6. runde
Santa Clara
Sporting CP
0 – 4
16. december 20:00
14. runde
Portimonense
Sporting CP
2 – 4
21. december 18:00
3. runde
Sporting CP
FC Porto
1 – 2
5. januar 18:30
15. runde
Vitoria de Setubal
Sporting CP
1 – 3
11. januar 21:30
16. runde
Sporting CP
Benfica
0 – 2
17. januar 22:15
17. runde
Braga
Sporting CP
2 – 1
21. januar 20:45
Semifinaler
Sporting CP
Maritimo
1 – 0
27. januar 22:00
18. runde
Braga
Sporting CP
1 – 0
2. februar 18:30
19. runde
Sporting CP
Portimonense
2 – 1
9. februar 18:30
20. runde
Rio Ave
Sporting CP
1 – 1
15. februar 21:30
21. runde
Sporting CP
Istanbul Basaksehir
vs
20. februar 18:55
1/16-finaler
Sporting CP
Boavista
vs
23. februar 18:30
22. runde
Istanbul Basaksehir
Sporting CP
vs
27. februar 18:55
1/16-finaler
Famalicao
Sporting CP
vs
3. marts 21:00
23. runde
Sporting CP
Aves
vs
8. marts 17:00
24. runde
Vitoria de Guimaraes
Sporting CP
vs
15. marts 17:00
25. runde
Sporting CP
P.Ferreira
vs
22. marts 17:00
26. runde
Sporting CP
Tondela
vs
5. april 17:00
27. runde
Belenenses
Sporting CP
vs
11. april 17:00
28. runde
Sporting CP
Gil Vicente
vs
19. april 17:00
29. runde
Moreirense
Sporting CP
vs
22. april 17:00
30. runde
Sporting CP
Santa Clara
vs
26. april 17:00
31. runde
FC Porto
Sporting CP
vs
3. maj 17:00
32. runde
Sporting CP
Vitoria de Setubal
vs
10. maj 17:00
33. runde
Benfica
Sporting CP
vs
17. maj 17:00
34. runde