Luk

Luk
Logo for Zenit

Om Zenit

Land: Rusland
Stadion: Sankt Petersborg Stadion
Bygget: 22. april 2017
Placering: Sankt Petersborg, Rusland (Se på Google Maps)
Kapacitet: 66.881 tilskuere
Træner: Sergey Semak


Turneringer med deltagelse af Zenit

Turnering Placering Form
Champions League Gruppe H #3
har ikke vundet 4 kampe i træk
Premier League #1
har ikke vundet 2 kampe i træk
Europa League Slutspil 1/16-finale
har ikke vundet i samtlige kampe
Pokal Kvartfinale
har tabt seneste kamp
Alle kampe
(Eksl. Træningskampe)
-
har ikke vundet 2 kampe i træk


Se flere relaterede nyheder om Zenit fra nyhedsarkivet

Nyheder om Zenit

07/05 17:33
15/03 12:26
10/03 08:17
02/03 21:45
02/03 17:30
24/02 23:12
17/02 21:24
11/02 19:41
10/02 18:09
03/02 18:17


Spillertrup for Zenit

Nr. Navn Fysik Position
1. Stanislav Kritsyuk (31 år) 192 cm / 80 kg Målmand
2. Dmitri Chistyakov (28 år) 187 cm / 75 kg Forsvar
3. Douglas Santos (28 år) 173 cm / 70 kg Forsvar
4. Danil Krugovoy (24 år) 175 cm / 70 kg Forsvar
5. Wilmar Barrios (28 år) 178 cm / 74 kg Midtbane
6. Dejan Lovren (32 år) 188 cm / 84 kg Forsvar
8. Wendel (24 år) 170 cm / 65 kg Midtbane
9. Yuri Alberto (21 år) 179 cm / 71 kg Angreb
10. Malcom (25 år) 171 cm / 65 kg Angreb
11. Claudinho (25 år) 172 cm / 65 kg Angreb
14. Daler Kusjajev (29 år) 182 cm / 74 kg Midtbane
15. Vyacheslav Karavaev (27 år) 176 cm / 67 kg Forsvar
17. Andrey Mostovoy (24 år) 179 cm / 73 kg Midtbane
19. Aleksei Sutormin (28 år) 188 cm / 79 kg Midtbane
21. Aleksandr Jerokhin (32 år) 191 cm / 79 kg Midtbane
22. Artem Dzyuba (33 år) 196 cm / 90 kg Angreb
23. Arsen Adamov (22 år) 177 cm / 69 kg Forsvar
27. Magomed Ozdoev (29 år) 184 cm / 77 kg Midtbane
33. Ivan Sergeyev (27 år) 183 cm / 75 kg Midtbane
41. Mikhail Kerzhakov (35 år) 191 cm / 82 kg Målmand
60. Kirill Stolbov (18 år) Midtbane
71. Daniil Odoevskiy (19 år) 190 cm / 83 kg Målmand
78. Aleksandr Vasyutin (27 år) 190 cm / 80 kg Målmand
91. David Byazrov (19 år) Målmand
Nikolay Rybikov (22 år) 193 cm / 86 kg Målmand
Nuraly Alip (22 år) 186 cm / 70 kg Forsvar
Dmitri Sergeev (22 år) Midtbane
Kirill Kravtsov (19 år) 187 cm / 79 kg Midtbane
Daniil Shamkin (19 år) 187 cm / 81 kg Angreb
Vis hele kampprogrammet

Fuldt kampprogram

Khimki
Zenit
1 – 3
24. juli 16:30
1. runde
FK Rostov
Zenit
2 – 4
1. august 19:00
2. runde
Zenit
FK Krasnodar
3 – 2
7. august 16:00
3. runde
Lokomotiv Moskva
Zenit
1 – 1
15. august 16:30
4. runde
FC Ufa
Zenit
1 – 1
21. august 17:00
5. runde
Zenit
CSKA Moskva
1 – 0
26. august 19:45
6. runde
Zenit
Akhmat Grozny
3 – 1
11. september 15:30
7. runde
Chelsea
Zenit
1 – 0
14. september 21:00
1. runde
Rubin Kazan
Zenit
1 – 3
20. september 17:30
8. runde
Zenit
Krylya Sovetov Samara
2 – 1
25. september 15:30
9. runde
Zenit
Malmö FF
4 – 0
29. september 18:45
2. runde
Zenit
PFC Sochi
1 – 2
3. oktober 15:30
10. runde
Arsenal Tula
Zenit
2 – 1
16. oktober 13:00
11. runde
Zenit
Juventus
0 – 1
20. oktober 21:00
3. runde
Zenit
Spartak Moskva
7 – 1
24. oktober 18:00
12. runde
Zenit
Dynamo Moskva
4 – 1
29. oktober 18:00
13. runde
Juventus
Zenit
4 – 2
2. november 21:00
4. runde
Ural
Zenit
0 – 0
7. november 12:00
14. runde
Zenit
Nizhny Novgorod
5 – 1
19. november 17:00
15. runde
Malmö FF
Zenit
1 – 1
23. november 21:00
5. runde
CSKA Moskva
Zenit
0 – 2
28. november 18:00
16. runde
Zenit
FK Rostov
2 – 2
3. december 17:00
17. runde
Zenit
Chelsea
3 – 3
8. december 18:45
6. runde
Dynamo Moskva
Zenit
1 – 1
12. december 12:00
18. runde
Zenit
Emirates Club
3 – 0
19. januar 15:00
Færdig
Zenit
Botev Plovdiv
2 – 2
22. januar 14:00
Færdig
Zenit
Zilina
5 – 0
25. januar 08:00
Færdig
Zenit
Real Betis
2 – 3
17. februar 18:45
1/16-finaler
Real Betis
Zenit
0 – 0
24. februar 21:00
1/16-finaler
Zenit
Rubin Kazan
3 – 2
28. februar 17:00
19. runde
Zenit
KamAZ
6 – 0
3. marts 18:15
1/8-finaler
Zenit
FC Ufa
2 – 0
7. marts 14:30
20. runde
Krylya Sovetov Samara
Zenit
1 – 1
13. marts 14:30
21. runde
Zenit
Arsenal Tula
3 – 0
19. marts 17:30
22. runde
PFC Sochi
Zenit
0 – 0
3. april 18:00
23. runde
Akhmat Grozny
Zenit
0 – 2
9. april 18:30
24. runde
Zenit
Ural
3 – 1
16. april 15:30
25. runde
FC Alania Vladikavkaz
Zenit
8 – 7
20. april 16:00
Kvartfinaler
FK Krasnodar
Zenit
1 – 3
25. april 18:00
26. runde
Zenit
Lokomotiv Moskva
3 – 1
30. april 18:30
27. runde
Zenit
Khimki
1 – 0
7. maj 15:30
28. runde
Spartak Moskva
Zenit
1 – 1
15. maj 15:30
29. runde
Nizhny Novgorod
Zenit
1 – 0
21. maj 16:00
30. runde