Luk
Logo for Grasshoppers

Om Grasshoppers

Land: Schweiz
Stadion: Letzigrund Stadion
Placering: Zurich, Schweiz
Kapacitet: 26.500 tilskuere
Træner: Giorgio Contini


Turneringer med deltagelse af Grasshoppers

Turnering Placering Form
Super League #5
har ikke vundet i samtlige udekampe
Schweiz Pokal 1/16-finale
har tabt seneste kamp
Alle kampe
(Eksl. Træningskampe)
-
har ikke vundet 5 udekampe i træk


Se flere relaterede nyheder om Grasshoppers fra nyhedsarkivet

Nyheder om Grasshoppers

11/01 22:21
11/01 17:08
22/09 17:26
09/04 21:20
27/01 15:21
03/09 17:30
12/07 15:07
17/06 12:24
12/05 21:19
09/04 18:44


Spillertrup for Grasshoppers

Nr. Navn Position
1. André Moreira (25 år) Målmand
3. Ermir Lenjani (32 år) Midtbane
4. Georg Margreitter (32 år) Forsvar
5. Aleksandar Cvetkovic (26 år) Forsvar
6. Amir Abrashi (31 år) Midtbane
7. Nuno Da Silva (27 år) Midtbane
8. Hayao Kawabe (26 år) Midtbane
9. Shkelqim Demhasaj (25 år) Angreb
10. Petar Pusic (22 år) Midtbane
11. Léo (27 år) Angreb
15. Souleyman Doumbia (25 år) Forsvar
20. Imran Bunjaku (29 år) Forsvar
22. Francis Momoh (20 år) Angreb
23. Nikola Gjorgjev (24 år) Angreb
24. Toti Gomes (22 år) Forsvar
25. Nadjack (27 år) Forsvar
27. Mateo Matic (25 år) Målmand
28. Christian Herc (23 år) Midtbane
29. Djibril Diani (23 år) Midtbane
31. Dominik Schmid (23 år) Midtbane
32. Anthony Goelzer (23 år) Forsvar
33. Giotto Morandi (22 år) Midtbane
34. Allan Arigoni (23 år) Angreb
47. Fabio Fehr (21 år) Midtbane
79. Vasco Paciencia (21 år) Angreb
90. Andre Ribeiro (24 år) Angreb
99. Baba Souare (22 år) Forsvar
Bendeguz Bolla (21 år) Forsvar
Florian Hoxha (20 år) Forsvar
Leonardo Campana (21 år) Angreb
Kaly Sene (20 år) Angreb
Vis hele kampprogrammet

Fuldt kampprogram

Servette
Grasshoppers
0 – 0
9. januar 15:00
Aflyst
Grasshoppers
Luzern
0 – 0
13. januar 14:00
Aflyst
Grasshoppers
Schaffhausen
2 – 4
25. juni 15:30
Færdig
Basel
Grasshoppers
1 – 0
6. juli 16:30
Færdig
Grasshoppers
Luzern
0 – 2
10. juli 14:00
Færdig
Grasshoppers
Thun
2 – 3
17. juli 15:00
Færdig
Grasshoppers
Basel
0 – 2
25. juli 16:30
1. runde
Young Boys
Grasshoppers
0 – 0
31. juli 20:30
2. runde
Grasshoppers
Lausanne
3 – 1
7. august 20:30
3. runde
FC Widnau
Grasshoppers
0 – 5
15. august 14:00
1/32-finaler
FC Zürich
Grasshoppers
2 – 1
21. august 18:00
4. runde
Grasshoppers
Servette
1 – 1
29. august 16:30
5. runde
Grasshoppers
Dornbirn
5 – 2
3. september 16:00
Færdig
Luzern
Grasshoppers
1 – 1
11. september 18:00
6. runde
Thun
Grasshoppers
1 – 0
18. september 20:15
1/16-finaler
Lugano
Grasshoppers
1 – 1
23. september 20:30
7. runde
Grasshoppers
FC Sion
3 – 1
26. september 16:30
8. runde
Grasshoppers
St. Gallen
5 – 2
2. oktober 18:00
9. runde
Lausanne
Grasshoppers
3 – 1
17. oktober 14:15
10. runde
Grasshoppers
FC Zürich
vs
23. oktober 20:30
11. runde
FC Sion
Grasshoppers
vs
31. oktober 14:15
12. runde
Grasshoppers
Young Boys
vs
6. november 18:00
13. runde
Servette
Grasshoppers
vs
21. november 16:30
14. runde
Grasshoppers
Lugano
vs
27. november 20:30
15. runde
St. Gallen
Grasshoppers
vs
5. december 16:30
16. runde
Grasshoppers
Luzern
vs
12. december 16:30
17. runde
Basel
Grasshoppers
vs
19. december 16:30
18. runde
FC Sion
Grasshoppers
vs
29. januar 18:00
19. runde
Grasshoppers
FC Zürich
vs
5. februar 18:00
20. runde
Lausanne
Grasshoppers
vs
12. februar 18:00
21. runde
Grasshoppers
Young Boys
vs
19. februar 18:00
22. runde
St. Gallen
Grasshoppers
vs
26. februar 18:00
23. runde
Grasshoppers
Lugano
vs
1. marts 18:00
24. runde
Grasshoppers
Servette
vs
5. marts 18:00
25. runde
Luzern
Grasshoppers
vs
12. marts 18:00
26. runde
Grasshoppers
Basel
vs
20. marts 18:00
27. runde
FC Zürich
Grasshoppers
vs
2. april 18:00
28. runde
Grasshoppers
Luzern
vs
9. april 18:00
29. runde
Servette
Grasshoppers
vs
16. april 18:00
30. runde
Grasshoppers
Lausanne
vs
23. april 18:00
31. runde
Lugano
Grasshoppers
vs
30. april 18:00
32. runde
Grasshoppers
FC Sion
vs
7. maj 18:00
33. runde
Basel
Grasshoppers
vs
10. maj 18:00
34. runde
Grasshoppers
St. Gallen
vs
19. maj 18:00
35. runde
Young Boys
Grasshoppers
vs
22. maj 18:00
36. runde