Luk
Logo for Luzern

Om Luzern

Land: Schweiz
Stadion: Swissporarena
Placering: Luzern, Schweiz
Kapacitet: 17.000 tilskuere
Træner: Fabio Celestini


Turneringer med deltagelse af Luzern

Turnering Placering Form
Schweiz Pokal Vinder
har vundet samtlige kampe
Super League #5
har ikke vundet 3 kampe i træk
Alle kampe
(Eksl. Træningskampe)
-
har vundet seneste kamp


Se flere relaterede nyheder om Luzern fra nyhedsarkivet

Nyheder om Luzern

16/09 23:40
15/08 22:56
08/08 22:59
18/06 10:55
22/05 21:51
12/05 21:19
08/06 13:20
02/06 22:47
31/07 17:56
18/07 13:47


Spillertrup for Luzern

Nr. Navn Position
1. David Zibung (37 år) Målmand
3. Jordy Wehrmann (22 år) Midtbane
4. Stefan Knezevic (24 år) Forsvar
5. Lucas Alves (28 år) Forsvar
6. Marco Bürki (27 år) Forsvar
7. Ibrahima N'diaye (22 år) Angreb
8. Tsiy-William Ndenge (24 år) Midtbane
9. Dejan Sorgic (31 år) Angreb
10. Louis Schaub (26 år) Midtbane
11. Pascal Schürpf (31 år) Angreb
13. Martin Frydek (29 år) Midtbane
14. Alex Carbonell (23 år) Midtbane
15. Marvin Schulz (26 år) Midtbane
16. Varol Tasar (24 år) Angreb
17. Simon Grether (29 år) Midtbane
19. Filip Ugrinic (22 år) Midtbane
20. Tyron Owusu (18 år) Midtbane
21. Ashvin Balaruban (19 år) Forsvar
22. Yvan Alounga (19 år) Angreb
23. Samuel Alabi (21 år) Midtbane
27. Christian Schwegler (37 år) Forsvar
30. Ardon Jasari (18 år) Midtbane
31. Lorik Emini (21 år) Midtbane
32. Marius Müller (27 år) Målmand
34. Silvan Sidler (23 år) Forsvar
46. Marco Burch (20 år) Forsvar
70. Loic Jacot-Guillarmod (21 år) Målmand
71. Lino Lang (21 år) Angreb
73. Salah Azi Binous (20 år) Angreb
Simon Enzler (23 år) Målmand
Raphael Radtke (19 år) Målmand
David Mistrafovic (20 år) Midtbane
Julian Hemmann (20 år) Midtbane
Mark Marleku (21 år) Angreb
Nenad Zivkovic (19 år) Angreb
Ardi Molliqaj (19 år) Angreb
Vis hele kampprogrammet

Fuldt kampprogram

Thun
Luzern
0 – 1
13. september 16:00
2. runde
Lugano
Luzern
2 – 1
19. september 19:00
1. runde
Luzern
Lausanne
2 – 2
27. september 16:00
2. runde
Basel
Luzern
3 – 2
4. oktober 16:00
3. runde
Luzern
St. Gallen
2 – 2
18. oktober 16:00
4. runde
Young Boys
Luzern
2 – 1
25. oktober 16:00
5. runde
FC Zürich
Luzern
2 – 0
7. november 19:00
7. runde
Luzern
FC Vaduz
1 – 1
21. november 18:15
8. runde
Servette
Luzern
1 – 3
28. november 20:30
9. runde
Luzern
FC Sion
2 – 0
2. december 18:15
6. runde
Luzern
Young Boys
2 – 3
6. december 16:00
10. runde
FC Sion
Luzern
1 – 2
12. december 18:15
11. runde
Luzern
FC Zürich
0 – 0
16. december 18:15
12. runde
Lausanne
Luzern
2 – 1
20. december 16:00
13. runde
Luzern
Basel
1 – 2
23. december 18:15
14. runde
FC Zürich
Luzern
3 – 1
9. januar 14:00
Færdig
Grasshoppers
Luzern
0 – 0
13. januar 14:00
Aflyst
Kriens
Luzern
0 – 0
17. januar 15:00
Aflyst
Luzern
Servette
3 – 0
4. februar 18:15
18. runde
Servette
Luzern
4 – 2
7. februar 16:00
19. runde
Luzern
Lugano
1 – 1
10. februar 18:15
15. runde
Luzern
FC Vaduz
4 – 0
14. februar 16:00
20. runde
St. Gallen
Luzern
2 – 1
17. februar 18:15
16. runde
Lugano
Luzern
2 – 3
21. februar 16:00
21. runde
FC Vaduz
Luzern
1 – 1
24. februar 18:15
17. runde
Luzern
Young Boys
2 – 2
28. februar 16:00
22. runde
FC Zürich
Luzern
1 – 2
4. marts 20:30
23. runde
Luzern
St. Gallen
4 – 2
7. marts 16:00
24. runde
Chiasso
Luzern
1 – 2
10. marts 17:30
1/8-finaler
Basel
Luzern
4 – 1
13. marts 20:30
25. runde
Luzern
FC Sion
1 – 1
21. marts 16:00
26. runde
Lausanne
Luzern
2 – 1
3. april 18:15
27. runde
Luzern
Basel
3 – 4
10. april 20:30
28. runde
Lugano
Luzern
1 – 2
13. april 17:00
Kvartfinaler
St. Gallen
Luzern
0 – 0
17. april 20:30
29. runde
Luzern
Lausanne
1 – 0
21. april 18:15
30. runde
Luzern
FC Zürich
3 – 1
25. april 16:00
31. runde
FC Vaduz
Luzern
1 – 2
1. maj 18:15
32. runde
Aarau
Luzern
1 – 2
4. maj 17:30
Semifinaler
Luzern
Servette
3 – 0
9. maj 16:00
33. runde
FC Sion
Luzern
1 – 1
12. maj 20:30
34. runde
Young Boys
Luzern
5 – 2
15. maj 20:30
35. runde
Luzern
Lugano
1 – 2
21. maj 20:30
36. runde
St. Gallen
Luzern
1 – 3
24. maj 15:00
Finale