Luk
Logo for Aberdeen

Om Aberdeen

Land: Skotland
Stadion: Pittodrie Stadium
Placering: Aberdeen, Skotland
Kapacitet: 22.199 tilskuere
Dimensioner: 100m x 66m
Træner: Derek McInnes


Turneringer med deltagelse af Aberdeen

Turnering Placering Form
Premiership #1 Aberdeen har endnu ikke spillet nogen kampe i denne turnering
Scottish Cup Semifinale
er ubesejret i samtlige kampe
Alle kampe
(Eksl. Træningskampe)
-
er ubesejret i samtlige kampe


Se flere relaterede nyheder om Aberdeen fra nyhedsarkivet

Nyheder om Aberdeen

18/05 13:29
16/02 14:50
31/01 14:35
04/05 15:21
02/12 17:59
28/10 19:28
14/08 14:11
13/08 10:12
02/08 23:45
26/07 22:38


Spillertrup for Aberdeen

Nr. Navn Position
1. Joe Lewis (32 år) Målmand
2. Shaleum Logan (32 år) Forsvar
4. Andrew Considine (33 år) Forsvar
5. Scott McKenna (23 år) Forsvar
6. Michael Devlin (26 år) Forsvar
7. Craig Bryson (33 år) Midtbane
8. Ronald Hernández (22 år) Forsvar
9. Curtis Main (28 år) Angreb
10. Niall McGinn (33 år) Angreb
11. Ryan Hedges (24 år) Angreb
14. Ashton Taylor (29 år) Forsvar
15. Scott Wright (22 år) Angreb
16. Sam Cosgrove (23 år) Angreb
17. Dylan McGeouch (26 år) Midtbane
18. Connor McLennan (20 år) Angreb
19. Lewis Ferguson (20 år) Midtbane
20. Tomas Cerny (35 år) Målmand
22. Funso Ojo (28 år) Midtbane
23. Ethan Ross (18 år) Midtbane
24. Dean Campbell (19 år) Midtbane
25. Bruce Anderson (21 år) Angreb
27. Sebastian Ross (20 år) Midtbane
29. Michael Ruth (18 år) Angreb
32. Jack MacKenzie (20 år) Forsvar
34. Tyler Mykyta (17 år) Midtbane
35. Lewis Duncan (18 år) Midtbane
36. Max Barry (18 år) Midtbane
38. Lloyd Robertson (19 år) Forsvar
39. Jack Chesser (18 år) Midtbane
40. Samuel Jackson (20 år) Målmand
41. Sean Linden (18 år) Midtbane
43. Connor Barron (17 år) Midtbane
44. Calvin Ramsay (16 år) Forsvar
45. Lyall Booth (17 år) Forsvar
48. Kevin Hanratty (17 år) Midtbane
50. Tom Ritchie (17 år) Målmand
Daniel Rogers (26 år) Målmand
Francis Ross (22 år) Midtbane
Mark Gallagher (19 år) Midtbane
Miko Virtanen (21 år) Midtbane
Vis hele kampprogrammet

Fuldt kampprogram

Aberdeen
RoPS
2 – 1
11. juli 20:45
1. runde
RoPS
Aberdeen
1 – 2
18. juli 18:00
1. runde
Chikhura
Aberdeen
1 – 1
25. juli 18:45
2. runde
Aberdeen
Chikhura
5 – 0
1. august 20:45
2. runde
Rijeka
Aberdeen
2 – 0
8. august 20:00
3. runde
Aberdeen
Rijeka
0 – 2
15. august 20:45
3. runde
Aberdeen
Dumbarton
1 – 0
18. januar 16:00
4. runde
Aberdeen
Kilmarnock
0 – 0
8. februar 16:01
5. runde
Kilmarnock
Aberdeen
3 – 4
19. februar 20:45
5. runde
St. Mirren
Aberdeen
0 – 2
29. februar 20:20
6. runde
Celtic
Aberdeen
vs
12. april 16:00
Semifinaler
Aberdeen
Rangers
vs
1. august 18:30
1. runde
St. Johnstone
Aberdeen
vs
8. august 13:30
2. runde
Aberdeen
Hamilton Academical
vs
12. august 20:45
3. runde
Celtic
Aberdeen
vs
15. august 16:00
4. runde
Aberdeen
Livingston
vs
22. august 16:00
5. runde
Hibernian
Aberdeen
vs
30. august 17:30
6. runde
Aberdeen
Kilmarnock
vs
12. september 16:00
7. runde
Aberdeen
Motherwell
vs
19. september 16:00
8. runde
Ross County
Aberdeen
vs
26. september 16:00
9. runde
Aberdeen
St. Mirren
vs
2. oktober 20:45
10. runde
Dundee United
Aberdeen
vs
17. oktober 16:00
11. runde
Aberdeen
Celtic
vs
24. oktober 16:00
12. runde
Hamilton Academical
Aberdeen
vs
31. oktober 16:00
13. runde
Aberdeen
Hibernian
vs
6. november 20:45
14. runde
Rangers
Aberdeen
vs
21. november 16:00
15. runde
St. Mirren
Aberdeen
vs
5. december 16:00
16. runde
Aberdeen
Ross County
vs
12. december 16:00
17. runde
Kilmarnock
Aberdeen
vs
19. december 16:00
18. runde
Motherwell
Aberdeen
vs
23. december 20:45
19. runde
Aberdeen
St. Johnstone
vs
26. december 16:00
20. runde
Livingston
Aberdeen
vs
30. december 20:45
21. runde
Aberdeen
Dundee United
vs
2. januar 16:00
22. runde
Aberdeen
Rangers
vs
9. januar 16:00
23. runde
Ross County
Aberdeen
vs
16. januar 16:00
24. runde
Aberdeen
Motherwell
vs
23. januar 16:00
25. runde
St. Johnstone
Aberdeen
vs
27. januar 20:45
26. runde
Aberdeen
Livingston
vs
3. februar 20:45
27. runde
Hibernian
Aberdeen
vs
6. februar 16:00
28. runde
Aberdeen
St. Mirren
vs
13. februar 16:00
29. runde
Celtic
Aberdeen
vs
27. februar 16:00
30. runde
Aberdeen
Hamilton Academical
vs
6. marts 16:00
31. runde
Dundee United
Aberdeen
vs
20. marts 16:00
32. runde
Aberdeen
Kilmarnock
vs
3. april 16:00
33. runde