Luk
Logo for Athletic Club

Om Athletic Club

Land: Spanien
Stadion: San Mames Barria
Placering: Bilbao, Spanien
Kapacitet: 53.332 tilskuere
Træner: Marcelino Garcia


Turneringer med deltagelse af Athletic Club

Turnering Placering Form
La Liga #11
er ubesejret 6 hjemmekampe i træk
Copa Del Rey Finale
har ikke vundet i samtlige hjemmekampe
Alle kampe
(Eksl. Træningskampe)
-
har ikke vundet 6 kampe i træk


Se flere relaterede nyheder om Athletic Club fra nyhedsarkivet

Nyheder om Athletic Club

17/04 23:47
17/04 23:40
17/04 23:23
17/04 20:44
17/04 18:19
17/04 17:46
17/04 16:45
16/04 23:41
16/04 23:27
10/04 18:09


Spillertrup for Athletic Club

Nr. Navn Fysik Position
1. Unai Simon (23 år) 190 cm / 86 kg Målmand
2. Jon Morcillo (22 år) 183 cm / 72 kg Angreb
3. Unai Nunez (24 år) 186 cm / 81 kg Forsvar
4. Inigo Martinez (29 år) 181 cm / 77 kg Midtbane
5. Yeray Álvarez (26 år) 183 cm / 78 kg Forsvar
6. Mikel Vesga (27 år) 191 cm / 86 kg Midtbane
7. Ibai Gomez (31 år) 177 cm / 73 kg Angreb
8. Unai Lopez (25 år) 169 cm / 64 kg Midtbane
9. Inaki Williams (26 år) 186 cm / 77 kg Angreb
10. Iker Muniain (28 år) 168 cm / 62 kg Angreb
11. Inigo Cordoba (24 år) 180 cm / 74 kg Midtbane
12. Alex Berenguer (25 år) 175 cm / 70 kg Midtbane
13. Jokin Ezkieta (24 år) 193 cm / 80 kg Målmand
14. Dani Garcia (30 år) 180 cm / 75 kg Midtbane
15. Inigo Lekue (27 år) 179 cm / 70 kg Midtbane
16. Oihan Sancet (21 år) 188 cm / 73 kg Midtbane
17. Yuri Berchiche (31 år) 181 cm / 77 kg Forsvar
18. Oscar de Marcos (32 år) 180 cm / 76 kg Midtbane
19. Oier Zarraga (22 år) 175 cm Angreb
20. Asier Villalibre (23 år) 183 cm / 82 kg Angreb
21. Ander Capa (28 år) 173 cm / 70 kg Midtbane
22. Raul Garcia (34 år) 183 cm / 80 kg Midtbane
23. Peru Nolaskoain (22 år) 185 cm / 81 kg Midtbane
24. Mikel Balenziaga (33 år) 177 cm / 74 kg Forsvar
25. Iago Herrerin (33 år) 188 cm / 89 kg Målmand
26. Inigo Vicente (23 år) 178 cm / 68 kg Angreb
27. Unai Vencedor (20 år) 176 cm Midtbane
38. Aitor Paredes (20 år) Forsvar
Daniel Vivian (21 år) 183 cm / 78 kg Forsvar
Vis hele kampprogrammet

Fuldt kampprogram

Granada
Athletic Club
2 – 0
12. september 18:30
1. runde
Eibar
Athletic Club
1 – 2
27. september 14:00
3. runde
Athletic Club
Cadiz
0 – 1
1. oktober 19:00
4. runde
Alaves
Athletic Club
1 – 0
4. oktober 14:00
5. runde
Athletic Club
Levante
2 – 0
18. oktober 14:00
6. runde
Osasuna
Athletic Club
1 – 0
24. oktober 18:30
7. runde
Athletic Club
Sevilla
2 – 1
31. oktober 16:15
8. runde
Valladolid
Athletic Club
2 – 1
8. november 18:30
9. runde
Athletic Club
Real Betis
4 – 0
23. november 21:00
10. runde
Getafe
Athletic Club
1 – 1
29. november 16:20
11. runde
Athletic Club
Celta Vigo
0 – 2
4. december 21:00
12. runde
Valencia
Athletic Club
2 – 2
12. december 14:00
13. runde
Real Madrid
Athletic Club
3 – 1
15. december 22:00
19. runde
Athletic Club
SD Huesca
2 – 0
18. december 21:00
14. runde
Villarreal
Athletic Club
1 – 1
22. december 22:00
15. runde
Athletic Club
Real Sociedad
0 – 1
31. december 14:00
16. runde
Athletic Club
Elche
1 – 0
3. januar 14:00
17. runde
Athletic Club
Barcelona
2 – 3
6. januar 21:00
2. runde
UD Ibiza
Athletic Club
1 – 2
21. januar 19:00
1/16-finaler
Athletic Club
Getafe
5 – 1
25. januar 21:00
20. runde
Alcoyano
Athletic Club
1 – 2
28. januar 21:00
1/8-finaler
Barcelona
Athletic Club
2 – 1
31. januar 21:00
21. runde
Real Betis
Athletic Club
2 – 5
4. februar 21:00
Kvartfinaler
Athletic Club
Valencia
1 – 1
7. februar 16:15
22. runde
Athletic Club
Levante
1 – 1
11. februar 21:00
Semifinaler
Cadiz
Athletic Club
0 – 4
15. februar 21:00
23. runde
Athletic Club
Villarreal
1 – 1
21. februar 21:00
24. runde
Levante
Athletic Club
1 – 1
26. februar 21:00
25. runde
Levante
Athletic Club
1 – 2
4. marts 21:00
Semifinaler
Athletic Club
Granada
2 – 1
7. marts 21:00
26. runde
Atletico Madrid
Athletic Club
2 – 1
10. marts 19:00
18. runde
Celta Vigo
Athletic Club
0 – 0
14. marts 14:00
27. runde
Athletic Club
Eibar
1 – 1
20. marts 14:00
28. runde
Real Sociedad
Athletic Club
1 – 1
7. april 21:00
29. runde
Athletic Club
Alaves
0 – 0
10. april 16:15
30. runde
Athletic Club
Barcelona
0 – 4
17. april 21:30
Finale
Real Betis
Athletic Club
vs
21. april 20:00
31. runde
Athletic Club
Atletico Madrid
vs
25. april 21:00
32. runde
Athletic Club
Valladolid
vs
28. april 19:00
33. runde
Sevilla
Athletic Club
vs
3. maj 21:00
34. runde
Athletic Club
Osasuna
vs
8. maj 21:00
35. runde
SD Huesca
Athletic Club
vs
12. maj 20:00
36. runde
Athletic Club
Real Madrid
vs
16. maj 17:00
37. runde
Elche
Athletic Club
vs
23. maj 17:00
38. runde