Luk
Logo for Daejeon Citizen

Om Daejeon Citizen

Land: Sydkorea
Træner: Min-Sung Lee


Turneringer med deltagelse af Daejeon Citizen

Turnering Placering Form
K-League 2 #3
har tabt seneste kamp
K. League Slutspil Vinder
er ubesejret i samtlige kampe
Pokal 3. Runde
har tabt seneste kamp
K. League Classic Kvalifikation Finale
har tabt seneste kamp
Alle kampe
(Eksl. Træningskampe)
-
har tabt seneste kamp


Se flere relaterede nyheder om Daejeon Citizen fra nyhedsarkivet

Nyheder om Daejeon Citizen

30/06 13:06
03/03 15:41


Spillertrup for Daejeon Citizen

Nr. Navn Position
2. Young-Jae Seo (26 år) Forsvar
3. Min-Deok Kim (25 år) Forsvar
7. Masatoshi Ishida (26 år) Angreb
9. Bruno Baio (26 år) Angreb
10. Jin-Hyun Lee (24 år) Midtbane
11. Seung-Sub Kim (25 år) Angreb
12. Seon-Ho Kim (20 år) Forsvar
13. Ji-Hun Kim (21 år) Forsvar
14. Ik-Jin Choi (24 år) Forsvar
16. Ki-Jong Won (26 år) Angreb
17. Hyun-Sik Lee (25 år) Midtbane
19. Ju-Won Park (31 år) Målmand
22. Sang-Min An (26 år) Angreb
24. Se-Hyuk Kang (19 år) Angreb
25. Deok-Geun Lim (21 år) Forsvar
26. Sang-Eun Shin (22 år) Midtbane
27. Jong-Hyeon Lee (25 år) Angreb
28. Byung-Kwan Jeon (19 år) Angreb
31. Tae-Yang Kim (21 år) Målmand
33. Woong-Hee Lee (33 år) Forsvar
34. Jun-Yong Min (25 år) Forsvar
39. Jun-Soo Byeon (20 år) Forsvar
40. Jun-Heui Ko (21 år) Forsvar
41. Jun-Seo Lee (23 år) Målmand
42. Eun-Soo Lim (25 år) Midtbane
77. Matheus Pato (26 år) Angreb
San Jung (32 år) Målmand
Chang-Geun Lee (28 år) Målmand
Han-Jin Kweon (33 år) Forsvar
Jae-Woo Kim (23 år) Forsvar
Seo-Joon Bae (18 år) Forsvar
Young-Wook Kim (30 år) Midtbane
In-Kyun Kim (23 år) Midtbane
Min-Hyun Gong (32 år) Angreb
Vis hele kampprogrammet

Fuldt kampprogram

Bucheon FC 1995
Daejeon Citizen
1 – 2
28. februar 05:30
1. runde
Daejeon Citizen
Busan I'Park
1 – 2
7. marts 05:30
2. runde
Daejeon Citizen
Gimcheon Sangmu
1 – 2
14. marts 10:30
3. runde
FC Anyang
Daejeon Citizen
0 – 1
20. marts 08:00
4. runde
Paju Citizens
Daejeon Citizen
1 – 4
28. marts 07:00
2. runde
Jeonnam Dragons
Daejeon Citizen
1 – 2
4. april 06:30
5. runde
Daejeon Citizen
Gyeongnam FC
2 – 1
11. april 11:30
6. runde
Daejeon Citizen
Suwon Bluewings
1 – 2
14. april 12:00
3. runde
Daejeon Citizen
Seoul E-Land FC
2 – 1
17. april 06:30
7. runde
Ansan Greeners
Daejeon Citizen
1 – 0
24. april 09:00
8. runde
Daejeon Citizen
Chungnam Asan FC
1 – 1
1. maj 09:00
9. runde
Daejeon Citizen
Jeonnam Dragons
1 – 1
5. maj 06:30
10. runde
Busan I'Park
Daejeon Citizen
4 – 1
10. maj 12:30
11. runde
Gimcheon Sangmu
Daejeon Citizen
1 – 1
15. maj 09:00
12. runde
Daejeon Citizen
Bucheon FC 1995
4 – 1
24. maj 12:30
13. runde
Seoul E-Land FC
Daejeon Citizen
0 – 1
29. maj 11:30
14. runde
Daejeon Citizen
FC Anyang
1 – 2
6. juni 09:00
15. runde
Chungnam Asan FC
Daejeon Citizen
3 – 1
12. juni 11:30
16. runde
Daejeon Citizen
Ansan Greeners
0 – 0
19. juni 11:30
17. runde
Gyeongnam FC
Daejeon Citizen
1 – 2
26. juni 09:00
18. runde
Daejeon Citizen
Gimcheon Sangmu
1 – 4
3. juli 12:00
19. runde
Daejeon Citizen
Seoul E-Land FC
0 – 2
10. juli 13:00
20. runde
FC Anyang
Daejeon Citizen
1 – 2
18. juli 12:00
21. runde
Daejeon Citizen
Busan I'Park
3 – 1
24. juli 12:00
22. runde
Daejeon Citizen
Chungnam Asan FC
1 – 0
1. august 13:00
23. runde
Jeonnam Dragons
Daejeon Citizen
0 – 0
8. august 13:00
24. runde
Ansan Greeners
Daejeon Citizen
0 – 2
15. august 12:00
25. runde
Daejeon Citizen
Gyeongnam FC
1 – 0
21. august 13:00
26. runde
Bucheon FC 1995
Daejeon Citizen
4 – 2
28. august 12:00
27. runde
Busan I'Park
Daejeon Citizen
1 – 1
4. september 06:30
28. runde
Daejeon Citizen
Jeonnam Dragons
2 – 1
13. september 12:30
29. runde
Seoul E-Land FC
Daejeon Citizen
2 – 1
19. september 11:30
30. runde
Gimcheon Sangmu
Daejeon Citizen
2 – 1
26. september 09:00
31. runde
Daejeon Citizen
Bucheon FC 1995
1 – 1
3. oktober 09:00
32. runde
Daejeon Citizen
Ansan Greeners
4 – 1
10. oktober 09:00
33. runde
Chungnam Asan FC
Daejeon Citizen
3 – 4
16. oktober 09:00
34. runde
Daejeon Citizen
FC Anyang
3 – 1
23. oktober 06:30
35. runde
Gyeongnam FC
Daejeon Citizen
1 – 0
31. oktober 07:00
36. runde
Daejeon Citizen
Jeonnam Dragons
0 – 0
3. november 11:00
Semifinaler
FC Anyang
Daejeon Citizen
1 – 3
7. november 06:00
Finale
Daejeon Citizen
Gangwon FC
1 – 0
8. december 11:00
Finale
Gangwon FC
Daejeon Citizen
4 – 1
12. december 06:00
Finale