Luk
Logo for Chemnitz

Om Chemnitz

Land: Tyskland
Stadion: Stadion an der Gellertstrasse
Placering: Chemnitz, Tyskland
Kapacitet: 18.700 tilskuere
Træner: Patrick Gloeckner


Turneringer med deltagelse af Chemnitz

Turnering Placering Form
3. Liga #17
har vundet seneste kamp
Regionalliga Nordeast #7 Chemnitz har endnu ikke spillet nogen kampe i denne turnering
Alle kampe
(Eksl. Træningskampe)
-
har vundet seneste kamp


Se flere relaterede nyheder om Chemnitz fra nyhedsarkivet

Nyheder om Chemnitz

11/08 21:20
03/09 18:04
12/08 17:22
28/06 08:43
20/06 08:37
09/08 17:16
15/08 22:13
23/06 11:49
10/01 20:26
10/01 09:10


Spillertrup for Chemnitz

Nr. Navn Position
1. David Wunsch (17 år) Målmand
3. Niklas Hoheneder (33 år) Forsvar
4. Lukas Aigner (24 år) Forsvar
5. Kostadin Velkov (31 år) Forsvar
6. Joannis Karsanidis (27 år) Midtbane
7. David Tuma (24 år) Midtbane
8. Sandro Sirigu (31 år) Forsvar
13. Clemens Schoppenhauer (28 år) Forsvar
14. Tim Campulka (21 år) Forsvar
16. Rafael Garcia (26 år) Midtbane
17. Erik Tallig (20 år) Midtbane
18. Daniel Bohl (26 år) Midtbane
19. Nils Blumberg (23 år) Angreb
20. Pascal Itter (25 år) Forsvar
21. Jakob Gesien (22 år) Midtbane
22. Joshua Mross (23 år) Målmand
23. Thomas Doyle (28 år) Forsvar
27. Philipp Sturm (21 år) Angreb
28. Pelle Hoppe (21 år) Angreb
29. Matti Langer (30 år) Midtbane
30. Soenke Guenther (19 år) Målmand
31. Paul Milde (25 år) Angreb
32. Tarsis Bonga (23 år) Angreb
33. Dejan Bozic (27 år) Angreb
38. Tobias Müller (27 år) Midtbane
Jovan Vidovic (31 år) Forsvar
Robert Zickert (30 år) Forsvar
Tom Fischer (19 år) Forsvar
Maximilian Oesterhelweg (30 år) Midtbane
Alexander Dartsch (25 år) Midtbane
Christopher Gebhardt (18 år) Midtbane
Vis hele kampprogrammet

Fuldt kampprogram

Chemnitz
Waldhof Mannheim
1 – 1
21. juli 13:00
1. runde
Viktoria Köln
Chemnitz
3 – 2
28. juli 13:00
2. runde
Chemnitz
Meppen
2 – 4
31. juli 19:00
3. runde
Hallescher FC
Chemnitz
3 – 1
3. august 14:00
4. runde
Chemnitz
Magdeburg
0 – 0
16. august 19:00
5. runde
Bayern München II
Chemnitz
2 – 2
24. august 14:00
6. runde
Chemnitz
1860 München
0 – 1
30. august 18:00
7. runde
Unterhaching
Chemnitz
2 – 1
16. september 19:00
8. runde
Chemnitz
Carl Zeiss Jena
3 – 2
21. september 14:00
9. runde
Sonnenhof Großaspach
Chemnitz
2 – 0
28. september 14:00
10. runde
Chemnitz
Duisburg
3 – 1
6. oktober 14:00
11. runde
Ingolstadt
Chemnitz
1 – 1
19. oktober 14:00
12. runde
Chemnitz
Kaiserslautern
3 – 1
27. oktober 13:00
13. runde
Preußen Münster
Chemnitz
3 – 3
2. november 14:00
14. runde
Chemnitz
Würzburger Kickers
0 – 0
10. november 14:00
15. runde
Braunschweig
Chemnitz
2 – 1
23. november 14:00
16. runde
Chemnitz
KFC Uerdingen
1 – 1
30. november 14:00
17. runde
Chemnitz
FSV Zwickau
2 – 2
6. december 19:00
18. runde
Hansa Rostock
Chemnitz
1 – 2
14. december 14:00
19. runde
Waldhof Mannheim
Chemnitz
4 – 3
21. december 14:00
20. runde
Chemnitz
Viktoria Köln
2 – 2
25. januar 14:00
21. runde
Meppen
Chemnitz
1 – 2
1. februar 14:00
22. runde
Chemnitz
Hallescher FC
3 – 0
9. februar 14:00
23. runde
Magdeburg
Chemnitz
1 – 1
15. februar 14:00
24. runde
Chemnitz
Bayern München II
1 – 0
24. februar 19:00
25. runde
1860 München
Chemnitz
4 – 3
29. februar 14:00
26. runde
Chemnitz
Unterhaching
1 – 0
7. marts 14:00
27. runde
Carl Zeiss Jena
Chemnitz
0 – 1
31. maj 17:00
28. runde
Chemnitz
Sonnenhof Großaspach
0 – 1
3. juni 20:30
29. runde
Duisburg
Chemnitz
2 – 1
6. juni 14:00
30. runde
Chemnitz
Ingolstadt
0 – 1
10. juni 19:00
31. runde
Kaiserslautern
Chemnitz
2 – 0
13. juni 14:00
32. runde
Chemnitz
Preußen Münster
1 – 0
16. juni 19:00
33. runde
Würzburger Kickers
Chemnitz
3 – 0
19. juni 19:00
34. runde
Chemnitz
Braunschweig
1 – 2
23. juni 19:00
35. runde
KFC Uerdingen
Chemnitz
1 – 1
26. juni 19:00
36. runde
FSV Zwickau
Chemnitz
2 – 1
1. juli 19:00
37. runde
Chemnitz
Hansa Rostock
4 – 2
4. juli 14:00
38. runde
Chemnitz
FC Viktoria 1889 Berlin
vs
15. august 16:00
1. runde
VfB Auerbach
Chemnitz
vs
23. august 13:30
2. runde
Chemnitz
Germania Halberstadt
vs
29. august 16:00
3. runde
Babelsberg
Chemnitz
vs
2. september 19:00
4. runde
Chemnitz
FSV Union Fürstenwalde
vs
5. september 16:00
5. runde
Lokomotive Leipzig
Chemnitz
vs
20. september 13:30
6. runde
Chemnitz
BFC Dynamo
vs
23. september 19:00
7. runde
Hertha Berlin II
Chemnitz
vs
27. september 13:30
8. runde
Chemnitz
Berliner AK 07
vs
4. oktober 13:30
9. runde
Carl Zeiss Jena
Chemnitz
vs
18. oktober 13:30
10. runde
Chemnitz
FSV Luckenwalde
vs
25. oktober 13:30
11. runde
Bischofswerdaer FV
Chemnitz
vs
28. oktober 19:00
12. runde
BSG Chemie Leipzig
Chemnitz
vs
1. november 13:30
13. runde
Chemnitz
Optik Rathenow
vs
8. november 13:30
14. runde
Cottbus
Chemnitz
vs
22. november 13:30
15. runde
Chemnitz
VSG Altglienicke
vs
29. november 13:30
16. runde
Tennis Borussia
Chemnitz
vs
6. december 13:30
17. runde
Chemnitz
SV Lichtenberg 47
vs
13. december 13:30
18. runde
ZFC Meuselwitz
Chemnitz
vs
20. december 13:30
19. runde
FC Viktoria 1889 Berlin
Chemnitz
vs
24. januar 13:30
20. runde
Chemnitz
VfB Auerbach
vs
31. januar 13:30
21. runde
Germania Halberstadt
Chemnitz
vs
7. februar 13:30
22. runde
Chemnitz
Babelsberg
vs
14. februar 13:30
23. runde
FSV Union Fürstenwalde
Chemnitz
vs
21. februar 13:30
24. runde
Chemnitz
Lokomotive Leipzig
vs
28. februar 13:30
25. runde
BFC Dynamo
Chemnitz
vs
7. marts 13:30
26. runde
Chemnitz
Hertha Berlin II
vs
14. marts 13:30
27. runde
Berliner AK 07
Chemnitz
vs
21. marts 13:30
28. runde
Chemnitz
Carl Zeiss Jena
vs
4. april 13:30
29. runde
FSV Luckenwalde
Chemnitz
vs
11. april 13:30
30. runde
Chemnitz
Bischofswerdaer FV
vs
18. april 13:30
31. runde
Chemnitz
BSG Chemie Leipzig
vs
25. april 13:30
32. runde
Optik Rathenow
Chemnitz
vs
2. maj 13:30
33. runde
Chemnitz
Cottbus
vs
9. maj 13:30
34. runde
VSG Altglienicke
Chemnitz
vs
16. maj 13:30
35. runde
Chemnitz
Tennis Borussia
vs
30. maj 13:30
36. runde
SV Lichtenberg 47
Chemnitz
vs
6. juni 13:30
37. runde
Chemnitz
ZFC Meuselwitz
vs
13. juni 13:30
38. runde