Luk
Logo for Olimpik Donetsk

Om Olimpik Donetsk

Land: Ukraine
Stadion: Valeriy Lobanovskyi
Placering: Kiev, Ukraine
Kapacitet: 16.873 tilskuere
Træner: Igor Klimovsky


Turneringer med deltagelse af Olimpik Donetsk

Turnering Placering Form
Premier League #7
er ubesejret 3 hjemmekampe i træk


Se flere relaterede nyheder om Olimpik Donetsk fra nyhedsarkivet

Nyheder om Olimpik Donetsk

15/08 10:37
12/06 12:00


Spillertrup for Olimpik Donetsk

Nr. Navn Fysik Position
4. Dmitri Grishko (35 år) 182 cm / 77 kg Forsvar
6. Issiar Drame (21 år) Forsvar
8. Shahab Zahedi (25 år) 187 cm / 78 kg Angreb
9. Taras Zaviyskiy (25 år) 182 cm / 75 kg Angreb
11. Pavlo Ksenz (34 år) 176 cm / 69 kg Midtbane
12. Betim Halimi (24 år) 204 cm / 97 kg Målmand
13. Ivan Zotko (24 år) 186 cm / 82 kg Forsvar
14. Daniel Romanovskij (24 år) 176 cm / 70 kg Midtbane
16. Bohdan Novikov (19 år) 183 cm / 77 kg Forsvar
17. Andrii Gretsaychuk (19 år) 184 cm / 74 kg Forsvar
19. Maxime Do Couto (24 år) 172 cm / 68 kg Angreb
20. Temur Chogadze (22 år) 177 cm / 73 kg Midtbane
28. Evgen Neplyakh (28 år) 181 cm Forsvar
30. Artem Kychak (31 år) 198 cm / 85 kg Målmand
33. Ibrahim Kargbo (21 år) 190 cm / 82 kg Angreb
35. Andriy Chekotun (18 år) 185 cm / 74 kg Målmand
42. Evgeniy Pasich (27 år) 175 cm / 74 kg Midtbane
44. Evgeni Tsimbalyuk (24 år) 182 cm / 73 kg Midtbane
54. Orest Lebedenko (22 år) 176 cm / 68 kg Forsvar
74. Igor Snurnitsyn (20 år) 178 cm / 69 kg Forsvar
77. Kirill Kirilenko (20 år) 180 cm Angreb
89. Serhiy Politylo (32 år) 165 cm / 61 kg Midtbane
99. Vitaliy Goshkoderya (33 år) 184 cm / 79 kg Midtbane
Fabricio Alvarenga (25 år) Forsvar
Ruslan Babenko (28 år) 170 cm / 65 kg Midtbane
Benito (22 år) 179 cm / 80 kg Angreb
Vis hele kampprogrammet

Fuldt kampprogram

Olimpik Donetsk
Dynamo Kiev
1 – 4
21. august 16:00
1. runde
SC Dnipro-1
Olimpik Donetsk
1 – 3
12. september 13:00
2. runde
Olimpik Donetsk
FC Minaj
3 – 0
20. september 13:00
3. runde
Shakhtar Donetsk
Olimpik Donetsk
2 – 0
27. september 16:00
4. runde
Olimpik Donetsk
FC Olexandriya
3 – 2
4. oktober 13:00
5. runde
Olimpik Donetsk
Vorskla
0 – 1
18. oktober 13:00
6. runde
Olimpik Donetsk
Desna
0 – 2
24. oktober 16:00
7. runde
FC Kolos Kovalivka
Olimpik Donetsk
1 – 2
31. oktober 13:00
8. runde
Olimpik Donetsk
Mariupol
3 – 3
7. november 13:00
9. runde
Olimpik Donetsk
Zorya
vs
21. november 18:30
10. runde
Inhulets Petrove
Olimpik Donetsk
2 – 1
29. november 18:30
11. runde
Olimpik Donetsk
Rukh Lviv
3 – 1
6. december 13:00
12. runde
Olimpik Donetsk
FC Lviv
1 – 1
11. december 18:00
13. runde
Dynamo Kiev
Olimpik Donetsk
vs
13. februar 16:00
14. runde
Olimpik Donetsk
SC Dnipro-1
vs
20. februar 16:00
15. runde
FC Minaj
Olimpik Donetsk
vs
27. februar 16:00
16. runde
Olimpik Donetsk
Shakhtar Donetsk
vs
6. marts 16:00
17. runde
FC Olexandriya
Olimpik Donetsk
vs
13. marts 16:00
18. runde
Vorskla
Olimpik Donetsk
vs
20. marts 16:00
19. runde
Desna
Olimpik Donetsk
vs
3. april 16:00
20. runde
Olimpik Donetsk
FC Kolos Kovalivka
vs
10. april 16:00
21. runde
Mariupol
Olimpik Donetsk
vs
17. april 16:00
22. runde
Zorya
Olimpik Donetsk
vs
24. april 16:00
23. runde
Olimpik Donetsk
Inhulets Petrove
vs
1. maj 16:00
24. runde
Rukh Lviv
Olimpik Donetsk
vs
8. maj 16:00
25. runde
FC Lviv
Olimpik Donetsk
vs
15. maj 16:00
26. runde