LeoVegas.dk ready? betfair Gratis Chance Casino24 Advertisement

VM i Rusland

14. JUNI – 15. JULI
præsenteres i samarbejde med
Topnyhed
Flere VM-rekorder blev smadret i Rusland
Der var flere straffespark og selvmål i Rusland 2018 end nogensinde ved en VM-slutrunde. Også andre rekorder faldt, og Danmark kan trods alt bryste sig af et par turneringsrekorder.
Dagens kampe
Nyheder
Mandag 16. juli
Søndag 15. juli
Lørdag 14. juli
Fredag 13. juli
Torsdag 12. juli
Quiz
BOLD.DK I RUSLAND
Stadions
Moskva
Luzjniki Stadion
Luzjniki Stadion
Sted:
Moskva
Åbning:
31. juli 1956
Kapacitet:
81.030 tilskuere
Bane:
105m x 68m
Jekaterinburg
Jekaterinburg Arena
Jekaterinburg Arena
Sted:
Jekaterinburg
Kapacitet:
35.696 tilskuere
Bane:
105m x 68m
Hold:
Ural
Volgograd
Volgograd Arena
Volgograd Arena
Sted:
Volgograd
Åbning:
3. april 2018
Kapacitet:
45.568 tilskuere
Bane:
105m x 67m
Hold:
Rotor Volgograd
Moskva
Spartak Stadion
Spartak Stadion
Sted:
Moskva
Åbning:
5. september 2014
Kapacitet:
45.360 tilskuere
Bane:
105m x 68m
Hold:
Spartak Moskva
Kasan
Kasan Arena
Kasan Arena
Sted:
Kasan
Åbning:
14. juni 2013
Kapacitet:
45.105 tilskuere
Bane:
105m x 68m
Hold:
Rubin Kazan
Sankt Petersborg
Sankt Petersborg Stadion
Sankt Petersborg Stadion
Sted:
Sankt Petersborg
Åbning:
22. april 2017
Kapacitet:
66.881 tilskuere
Hold:
Zenit
Kaliningrad
Kaliningrad Stadion
Kaliningrad Stadion
Sted:
Kaliningrad
Åbning:
12. maj 2018
Kapacitet:
35.000 tilskuere
Bane:
105m x 68m
Hold:
Baltika
Samara
Samara Arena
Samara Arena
Sted:
Samara
Åbning:
28. april 2018
Kapacitet:
44.918 tilskuere
Hold:
Krylya Sovetov Samara
Saransk
Mordovija Arena
Mordovija Arena
Sted:
Saransk
Åbning:
21. april 2018
Kapacitet:
45.015 tilskuere
Bane:
105m x 68m
Hold:
Mordovya
Rostov ved Don
Rostov Arena
Rostov Arena
Sted:
Rostov ved Don
Åbning:
15. april 2018
Kapacitet:
45.000 tilskuere
Hold:
FK Rostov
Sotji
Fisjt Stadion
Fisjt Stadion
Sted:
Sotji
Kapacitet:
44.287 tilskuere
Nisjnij Novgorod
Nisjnij Novgorod Stadion
Nisjnij Novgorod Stadion
Sted:
Nisjnij Novgorod
Åbning:
15. april 2018
Kapacitet:
44.899 tilskuere
Hold:
Nizhny Novgorod
Kampe i 1. runde
Kampstart Kanal Kamp Gruppe Kommentatorer Resultat
14/06 17:00 Rusland – Saudi–Arabien VM Gruppe A Thomas Kristensen & Thomas Sørensen 5 – 0
15/06 14:00 Egypten – Uruguay VM Gruppe A Martin Gottschalk & Morten Bisgaard 0 – 1
15/06 17:00 Marokko – Iran VM Gruppe B Lars Fink & Jan Michaelsen 0 – 1
15/06 20:00 Portugal – Spanien VM Gruppe B Jonas N. Kristensen & Glen Riddersholm 3 – 3
16/06 12:00 Frankrig – Australien VM Gruppe C Morten Thunø & Mikkel Bischoff 2 – 1
16/06 15:00 Argentina – Island VM Gruppe D Henrik Liniger & Lars Jacobsen 1 – 1
16/06 18:00 Peru – Danmark VM Gruppe C Thomas Kristensen & Thomas Sørensen 0 – 1
16/06 21:00 Kroatien – Nigeria VM Gruppe D Andreas Kraul & Morten Bruun 2 – 0
17/06 14:00 Costa Rica – Serbien VM Gruppe E Henrik Liniger & Lars Jacobsen 0 – 1
17/06 17:00 Tyskland – Mexico VM Gruppe F Thomas Kristensen & Thomas Sørensen 0 – 1
17/06 20:00 Brasilien – Schweiz VM Gruppe E Andreas Kraul & Morten Bruun 1 – 1
18/06 14:00 Sverige – Sydkorea VM Gruppe F Henrik Liniger & Lars Jacobsen 1 – 0
18/06 17:00 Belgien – Panama VM Gruppe G Jonas N. Kristensen & Glen Riddersholm 3 – 0
18/06 20:00 Tunesien – England VM Gruppe G Andreas Kraul & Morten Bruun 1 – 2
19/06 14:00 Colombia – Japan VM Gruppe H Henrik Liniger & Lars Jacobsen 1 – 2
19/06 17:00 Polen – Senegal VM Gruppe H Thomas Kristensen & Thomas Sørensen 1 – 2
Kampe i 2. runde
Kampstart Kanal Kamp Gruppe Kommentatorer Resultat
19/06 20:00 Rusland – Egypten VM Gruppe A Lars Fink & Jan Michaelsen 3 – 1
20/06 14:00 Portugal – Marokko VM Gruppe B Thomas Kristensen & Thomas Sørensen 1 – 0
20/06 17:00 Uruguay – Saudi–Arabien VM Gruppe A Martin Gottschalk & Morten Bisgaard 1 – 0
20/06 20:00 Iran – Spanien VM Gruppe B Jonas N. Kristensen & Glen Riddersholm 0 – 1
21/06 14:00 Danmark – Australien VM Gruppe C Thomas Kristensen & Thomas Sørensen 1 – 1
21/06 17:00 Frankrig – Peru VM Gruppe C Jonas N. Kristensen & Glen Riddersholm 1 – 0
21/06 20:00 Argentina – Kroatien VM Gruppe D Henrik Liniger & Lars Jacobsen 0 – 3
22/06 14:00 Brasilien – Costa Rica VM Gruppe E Andreas Kraul & Morten Bruun 2 – 0
22/06 17:00 Nigeria – Island VM Gruppe D Henrik Fallesen & Mikkel Bischoff 2 – 0
22/06 20:00 Serbien – Schweiz VM Gruppe E Henrik Liniger & Lars Jacobsen 1 – 2
23/06 14:00 Belgien – Tunesien VM Gruppe G Andreas Kraul & Morten Bruun 5 – 2
23/06 17:00 Sydkorea – Mexico VM Gruppe F Jonas N. Kristensen & Glen Riddersholm 1 – 2
23/06 20:00 Tyskland – Sverige VM Gruppe F Thomas Kristensen & Thomas Sørensen 2 – 1
24/06 14:00 England – Panama VM Gruppe G Andreas Kraul & Morten Bruun 6 – 1
24/06 17:00 Japan – Senegal VM Gruppe H Henrik Liniger & Lars Jacobsen 2 – 2
24/06 20:00 Polen – Colombia VM Gruppe H Jonas N. Kristensen & Glen Riddersholm 0 – 3